ମହାବୀର ଜୟନ୍ତୀ: କୈବଲ୍ୟ ଜ୍ଞାନ କ’ଣ

ମହାବୀର ଜୟନ୍ତୀ: କୈବଲ୍ୟ ଜ୍ଞାନ କ’ଣ

କୈବଲ୍ୟ ଜ୍ଞାନ କ’ଣ ତାହା ବୁଝାଇବା କଷ୍ଟକର | ଏଠାରେ କେବଳ ସଂକ୍ଷେପରେ ବୁଝେଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛୁ | ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ମହାବୀରର ପଥ ହେଉଛି ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ, ସ୍ୱଚ୍ଛ ଏବଂ କୈବଲ୍ୟ ଜ୍ଞାନ ହାସଲ କରିବାର ପଥ | ଏହା ହେଉଛି ରାଜପଥ | ତାଙ୍କର ଶିକ୍ଷା ଆମ ଜୀବନରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ପ୍ରତିବାଦକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ ନାହିଁ | ଯଦି ଜୀବନରେ ପ୍ରତିବାଦ କିମ୍ବା ଦ୍ୱନ୍ଦ ଥାଏ ତେବେ ଆପଣ କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇପାରିବେ ନାହିଁ | ପୃଥିବୀରେ କିଛି ମହାନ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଛନ୍ତି | ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ମହାବୀର ସମୁଦ୍ରରେ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗର ଭଳି ଧ୍ୟାନରେ ଅଛନ୍ତି |

ମହାବୀରଙ୍କ ଜୀବନ, ​​ଦର୍ଶନ କିମ୍ବା ଉତ୍ତମତା କ’ଣ ହୋଇଛି ତାହା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହେଁ | ମୁଖ୍ୟ କଥା ହେଉଛି ଯେ ସେ ସ୍ପର୍ଶ କରିଥିବା ‘କୈବଲ୍ୟ ଜିଆନ୍’ର ଉଚ୍ଚତା ତୁଳନାତ୍ମକ ନୁହେଁ। ଏହା ଜାଗାର ନୀରବତା ପରି, ଯେଉଁଠାରେ କୌଣସି ପଦାର୍ଥ ଉପସ୍ଥିତ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ | ଯେଉଁଠାରେ ଶବ୍ଦ କିମ୍ବା ଶକ୍ତି ନାହିଁ | କେବଳ ଶୁଦ୍ଧ ଆତ୍ମ-ହୃଦୟଙ୍ଗମ | ପ୍ରଭୁ ମହାବୀର ଜଣେ ପ୍ରଦର୍ଶକ ଥିଲେ, ଜୈନ ଧର୍ମର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ନୁହଁନ୍ତି | ସେ ଶ୍ରମାନା ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପରମ୍ପରାକୁ ଏକ ବାସ୍ତବ ରୂପ ଦେଇଥିଲେ।

ଭଗବାନ ମହାବୀର 12 ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିରବ ଏବଂ ତୀବ୍ର ଧ୍ୟାନ କରିଥିଲେ | ଶେଷରେ, ସେ ‘କୈବଲ୍ୟ ଜୈନ ‘ ପାଇଲେ | କୈବଲ୍ୟ ଜ୍ଞାନ ହାସଲ କରିବା ପରେ ଭଗବାନ ମହାବୀର ଜନ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସେ ଅର୍ଦ୍ଧ-ମଧ୍ୟମ ଭାଷାରେ ପ୍ରଚାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ, କାରଣ ଏହା ସେତେବେଳେ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କର ଭାଷା ଥିଲା |

ମହାବୀରଙ୍କ ନିର୍ବାଣ ଅବଧି ବିକ୍ରମ ଅବଧି ପୂର୍ବରୁ 470 ବର୍ଷ, ସାକା ଅବଧି ପୂର୍ବରୁ 605 ବର୍ଷ ଏବଂ ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ 527 ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ, 72 ବର୍ଷ ବୟସରେ, ପାଭାପୁରୀ (ବିହାର) ରେ କାର୍ତ୍ତିକ କୃଷ୍ଣ (ଅଶ୍ୱିନ) ଅମାବାସିୟା | ନିର୍ବାଣ ଦିବସରେ ଏକ ଦ୍ୱାରରୁ ଦୀପ ଜାଳି ଦୀପାବଳି ପାଳନ କରାଯାଏ |

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ, କୈବଲ୍ୟ ଜ୍ଞାନକୁ ପ୍ରୟାଗ କରାଯାଏ | ଏହା ପରିତ୍ରାଣ ବା ସମାଦିର ଅବସ୍ଥା | ସମାଦୀ କାଳଜୟୀ ଯାହାକୁ ମୋକ୍ଷ କୁହାଯାଏ | ଏହି ପରିତ୍ରାଣକୁ ଜୈନ ଧର୍ମରେ କୈବଲ୍ୟ ଜିଆନ୍ ଏବଂ ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମର ସମ୍ବୋଡି ଏବଂ ନିର୍ବାଣ କୁହାଯାଏ | ଯୋଗରେ ଏହାକୁ ସମାଦୀ କୁହାଯାଏ | ଏହାର ଅନେକ ସ୍ତର ଅଛି | ଶେଷ ସ୍ତର ହେଉଛି ବ୍ରାହ୍ମଣ ହେବା | ମୋକ୍ଷ ହେଉଛି ଏକ ଅବସ୍ଥା ଯାହାକୁ ମନୋବଳ କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ | ଅମନି ଦାଶ ମନରେ |

Spread the love