ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ସପ୍ତମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଶେଷ |

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ସପ୍ତମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଶେଷ |

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ନିର୍ବାଚନ 2021 ହାଇଲାଇଟ୍: 34 ଟି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ସୋମବାର ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ସପ୍ତମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଶେଷ ହୋଇଛି। 284 ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ସ୍ଥିର କରିବାକୁ 8.6 ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଭୋଟର ମତଦାନ କରିଥିଲେ। କୋଲକାତାରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ସପ୍ତମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ସମୟରେ ଭୋଟରମାନେ ଧାଡିରେ ଛିଡା ହୋଇଛନ୍ତି।

 

ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 75.06 ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି।

ପ୍ରାରମ୍ଭରେ, 36 ଟି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ମତଦାନକୁ ଯିବାକୁ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ ଦୁଇଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ହେତୁ ଜାଙ୍ଗିପୁର ଏବଂ ସାମସରଗଞ୍ଜରେ ଦୁଇଟି ଭୋଟ୍ ପୂର୍ଣ୍ଣସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିଲା।
ସମସ୍ତ 34 ଟି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ 12,068 ମତଦାନ ବୁଥରେ ଲମ୍ବା ଧାଡି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ଯାହା କଠୋର କରୋନାଭାଇରସ୍ ରୋଗ (କୋଭିଡ୍ -19) ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ପାଳନ କରିଥାଏ | ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ପୂର୍ବ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବା ହିଂସା ଘଟଣା ଯୋଗୁଁ ସୋମବାର ସୁରକ୍ଷା କଡାକଡି କରାଯାଇଥିଲା। ସପ୍ତମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ଅତି କମରେ 796 ଟି CRPF ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲେ।
ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ (ଟିଏମସି) ସୁପ୍ରିମୋ ତଥା ବଙ୍ଗଳା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ମଧ୍ୟ ଭୋଟ୍ ଦେଇଛନ୍ତି। ହ୍ୱିଲ ଚେୟାରରେ ବସି ସେ କୋଲକାତାର ଭବାନୀପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଏକ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଭୋଟ୍ ଦେବା ପରେ ଏକ ବିଜୟ ସଙ୍କେତ ଦେଖାଇଥିଲେ।

ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି) ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ ଶାସକ ଟିଏମସି ଆସାନସୋଲ ଡାକସିନ୍‌ର ବକଟନଗର ହାଇସ୍କୁଲର ଏକ ମତଦାନ ବୁଥରେ ଭୋଟରଙ୍କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି। ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ପିଟିଆଇ ଅନୁଯାୟୀ ବିଜେପିର ଜଣେ ପୋଲିଂ ଏଜେଣ୍ଟ ତାଙ୍କୁ ଟିଏମସି ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବୁଥରୁ ବଳପୂର୍ବକ ହଟାଇ ଦିଆଯିବା ସହ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ବାହାର କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ମାର୍ଚ୍ଚ 27 ରେ ପ୍ରଥମ ରାଉଣ୍ଡ ଭୋଟ୍ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ରାଉଣ୍ଡ ଏପ୍ରିଲ 1, 6, 10, 17 ଏବଂ 22 ରେ ହୋଇଥିଲା। ଅନ୍ତିମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ, ଏପ୍ରିଲ୍ 29 ରେ ହେବ। ଭୋଟ୍ ଗଣିବା ଏବଂ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା ସମସ୍ତ 294 ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ମେ 2 ପାଇଁ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି।

Spread the love