ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆସିଲା ଭେଣ୍ଟିଲେସନ ଯୁକ୍ତ ପିପିଇ କିଟ୍‌

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ : ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀମାନେ ଶୀଘ୍ର ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଭାରୀ ପିପିଇ କିଟ କବଳରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରନ୍ତି । ପୁଣେ ଭିତ୍ତିକ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ପିପିଇ କିଟ୍ ପାଇଁ ଏକ କମ୍ପାକ୍ଟ, ଅର୍ଥନ ସ୍ୱଳ୍ପ ମୁଲ୍ୟ ଭେଣ୍ଟିଲେସନ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ଏହିପରି କିଟ୍ ପିନ୍ଧିବା ଦ୍ୱାରା ଅତ୍ୟଧିକ ଝାଳକୁ ରୋକାଯାଇ ପାରିବ । ଏକ ସରଳ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହିତ ପାରମ୍ପରିକ ପିପିଇ କିଟ୍ ସହିତ ସଂଲଗ୍ନ ହୋଇଛି ଭେଣ୍ଟିଲେସନ୍ ସିଷ୍ଟମ୍, ଏହା ସ୍ୱସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ମାନଙ୍କର ଭଲ ଭେଣ୍ଟିଲେଟ୍ ରଖେ ଯାହା କେବଳ ଶାରୀରିକ ଅସୁବିଧାକୁ ନୁହେଁ ବରଂ ଶରୀରରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଫଙ୍ଗଲ ରୋଗକୁ ମଧ୍ୟ ରୋକିଥାଏ । ଜାତୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଉଦ୍ୟୋଗ ବିକାଶ ବୋର୍ଡ ଦ୍ୱାରା ସମର୍ଥିତ ରିସର୍ଚ ଇନୋଭେସନ୍ ଇନକ୍ୟୁବେସନ ଡିଜାଇନ ଲାବୋରେଟୋରୀ ରେ ମୁମ୍ବାଇର ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଛାତ୍ର ନିହାଲ ସିଂ ଆଦର୍ଶ ତାଙ୍କ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ସହିତ ୱାଟ ଟେକ୍ନୋଭେସନ୍ ନାମକ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ସହିତ ‘କୋଭ-ଟେକ୍ ଭେଣ୍ଟିଲେସନ୍ ସିଷ୍ଟମ୍’ ନାମକ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବିକଶିତ କରିଥିଲେ, ସୋମିଆ ବିଦ୍ୟାଭିହାର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ବିଭାଗ, ଭାରତ ସରକାର। ‘କୋଭ-ଟେକ୍ ଭେଣ୍ଟିଲେସନ୍ ସିଷ୍ଟମ୍’ ଏକ ସରଳ ବେଲ୍ଟ ପରି ଅଣ୍ଟାରେ ବାନ୍ଧି ଦିଆଯାଇପାରେ, ଯେଉଁଥିରେ ପାରମ୍ପରିକ ବେଲ୍ଟ ଭଳି ପିନ୍ଧାଯାଏ ଏବଂ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା କରିବା ପାଇଁ ହସ୍ପିଟାଲରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ଚିକିତ୍ସକମାନଙ୍କୁ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆରାମ ମିଳିପାରିବ । ଭେଣ୍ଟିଲେସନ୍ ସିଷ୍ଟମର ଡିଜାଇନ୍ ପିପିଇ କିଟ୍ ରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବାୟୁ ସିଲ୍ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରେ । ଏହା ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ମାତ୍ର ୧୦୦ ସେକେଣ୍ଡର ବ୍ୟବଧାନରେ ତାଜା ପବନର ପବନ ଯୋଗାଇଥାଏ ।

ପୁଣେର ଡାସାଲ୍ଟ ସିଷ୍ଟମରେ ଏକ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ପ୍ରୋଟୋଟାଇପ୍ ସୁବିଧାରେ ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା ଉତ୍ପାଦଟି ଡାକ୍ତରୀ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଅନୁଯାୟୀ ଚୂଡାନ୍ତ ହୋଇଛି। ଆରଆଇଆଇଡିଏଲର ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଭାବନ ଅନୁକ୍ରମଣିକା ଗୌରାଙ୍ଗ ଶେଟ୍ଟୀ କହିଛନ୍ତି, “ଆରଆଇଆଇଡିଏଲ ର ଏକ ମାର୍ଗଦର୍ଶକ ଏବଂ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦଳ ଏକ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଉଦ୍ଭାବକଙ୍କୁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉତ୍ପାଦନ ଦେବାରେ ଏକ ଅନୁକୂଳ ପରିବେଶ ଯୋଗାଇବାରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ଫଳାଫଳ ହେଉଛି ପିପିଇ ସୁଟ୍ ପାଇଁ ଏକ ଭେଣ୍ଟିଲେସନ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଏକ କମ୍ପାକ୍ଟ, ପୋର୍ଟେବଲ୍ ଏବଂ ଉପଭୋକ୍ତା-ଅନୁକୂଳ ଉପକରଣ । ସାଇ ସ୍ନେହା ହସ୍ପିଟାଲ୍, ପୁଣେ ଏବଂ ଲୋଟସ୍ ମଲ୍ଟି ସ୍ପେସିଆଲିଟି ହସ୍ପିଟାଲ୍, ପୁଣେରେ କୋଭଟେକ୍ ଭେଣ୍ଟିଲେସନ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି ଏବଂ କମ୍ପାନୀ ମେ / ଜୁନ୍ ସୁଦ୍ଧା ଏହାର ବ୍ୟବହାରକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି ।

Spread the love