ଆଜି ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ, ଶିକ୍ଷା ସଚିବ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ବୋର୍ଡର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଏବଂ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ବୈଠକ କରିବେ କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଜି ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ, ଶିକ୍ଷା ସଚିବ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ବୋର୍ଡର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଏବଂ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ବୈଠକ ଡକାଯିବ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ବୃତ୍ତିଗତ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯିବ। କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖରିଆଲ କେନ୍ଦ୍ର ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ୍ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜାଭାଡେକର ମଧୟ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ । କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖରିଆଲ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଲେଖିଥିବା ଏକ ଚିଠିରେ ସେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷା ଓ ସାକ୍ଷରତା ବିଭାଗ, ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ସିବିଏସ୍ଇ ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନା ବିଷୟରେ ବିକଳ୍ପ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛନ୍ତି। ଛାତ୍ର ଏବଂ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା ତାରିଖ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ହେବାପରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ମଧ୍ୟ ବିଚାର କରୁଛି।

ଚିଠିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯେ କରୋନା ମହାମାରୀ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ର ସମେତ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଶେଷ କରି ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି। ସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ, ସିବିଏସ୍ଇ ଏବଂ ଆଇସିଏସ୍ଇ ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା, ୨୦୨୧ କୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ଜାତୀୟ ପରୀକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସି (ଏନଟିଏ) ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜାତୀୟ ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନା ଅନୁଷ୍ଠାନ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି। ବୃତ୍ତିଗତ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଯେହେତୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷାର ଆଚରଣ ରାଜ୍ୟ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ଏବଂ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନିଶ୍ଚିତତା ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଆବଶ୍ୟକ ଯେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରଶାସନର ମତାମତ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଏକ ବିଚାର କରାଯାଇ ଦେଶର ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥରେ ପରୀକ୍ଷା ନିଷ୍ପତି ନିଆଯିବ । ଶ୍ରୀ ପୋଖରିଆଲ ଟ୍ୱିଟର ମାଧ୍ୟମରେ ସମସ୍ତ ହିତାଧିକାରୀ – ଛାତ୍ର, ଅଭିଭାବକ, ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କଠାରୁ ମତାମତ ମଧ୍ୟ ମାଗିଛନ୍ତି ।

Spread the love