ଆଜି ଦିଲ୍ଲୀର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅନଲକ୍ ଆରମ୍ଭ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଜିଠୁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅନଲକ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ । ଦିଲ୍ଲୀରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହ୍ରାସ ପାଇବା ମଧ୍ୟରେ ଆଜିଠାରୁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅନଲକ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । କରୋନା ଲକଡାଉନର ୪୨ ଦିନ ପରେ ଆଜି ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅନଲକ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଦିଲ୍ଲୀରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଉଥିବାରୁ ଆମେ ଅନଲକ୍ ଘୋଷଣା କରିଛୁ ।ଅନଲକ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ, କେବଳ କାରଖାନା ଏବଂ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି । ଯଦିଓ ଏହି ସପ୍ତାହରେ ଦିଲ୍ଲୀ ମେଟ୍ରୋ ସେବା ବନ୍ଦ ରହିବ । ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସେବା ପାଇଁ କର୍ଫ୍ୟୁ ପୂର୍ବ ପରି ଜୁନ୍ ୭ ସକାଳ ୫ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିବ । କାରଖାନା ଏବଂ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ସହିତ ଜଡିତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଇ-ପାସ୍ ପାଇବା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ ।

କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ, ସେମାନଙ୍କର ନିଯୁକ୍ତିଦାତା, କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟର, ମାଲିକଙ୍କୁ ଇ-ପାସ୍ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଡ଼ିଡ଼ିଏମଏ ଆଦେଶରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଉତ୍ପାଦନ, ଉତ୍ପାଦନ ୟୁନିଟ୍ ଏବଂ ଅନୁମୋଦିତ ଶିଳ୍ପ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିର୍ମାଣ ସ୍ଥାନଗୁଡିକରେ ଏକାଠି ଡକାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ଅଲଗା ଅଲଗା ସମୟରେ କର୍ମଚାରୀ ଆସିବେ । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିୟମ ପାଳନ କରାଯାଇପାରିବ । କେବଳ ଅସାମାଜିକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କାମ କରିବାକୁ ଡକାଯାଇପାରିବ । ଏହା ସହିତ ଥର୍ମାଲ ସ୍କ୍ରିନିଂ, ୟୁନିଟରେ ସାନିଟାଇଜିଂ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ । ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍ ଏବଂ ପୋଲିସ୍ ଟିମ୍ ତଦାରଖ କରିବେ ଯେ, ସମସ୍ତ ନିୟମ ଠିକ୍ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି କି ନାହିଁ । ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ ହେଲେ ଉତ୍ପାଦନ ୟୁନିଟ୍ କିମ୍ବା ନିର୍ମାଣ ସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ କରାଯିବ । ଏହାସହ ଡ଼ିଡ଼ିଏମଏ ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ବି ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ସେପଟେ ଅନଲକ୍ ନେଇ ସିଏମ୍ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଆମେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲୁ ଯେ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ଖୋଲିପାରିବ, କାରଣ ଏଠାରେ ସମସ୍ତ ଗରୀବ ଶ୍ରେଣୀ ଲୋକେ କାମ କରନ୍ତି । ତାଲା ବନ୍ଦ ହେତୁ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କର ଅନେକ ସମସ୍ୟା ହେଉଛଇ । ଆଗାମୀ ସପ୍ତାହରେ, ସଂକ୍ରମଣ ମାତ୍ରା କମିଗଲେ ଆମେ ଆସ୍ତେ ଆସ୍ତେ ଅନ୍ୟସମସ୍ତ କଟକଣା ହଟାଇବୁ ବୋଲି ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛୁ ।

କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ବାହାରେ ଥିବା ଉତ୍ପାଦନ ୟୁନିଟ୍, ଉତ୍ପାଦନଭିତ୍ତିକ ୟୁନିଟ୍, ସେଠାରେ କାମ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। କିନ୍ତୁ ଏଗୁଡିକ ଶିଳ୍ପ କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକ ଅନୁମୋଦିତ ହେବା ଉଚିତ୍ । ଉତ୍ପାଦନ ୟୁନିଟ୍ ମାଲିକ / କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟର / କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟରମାନେ କରୋନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ କଡାକଡି ପାଳନ କରିବା କରିବେ । କରୋନାର କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ନଥିବା କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ଶ୍ରମିକ ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ପାଇଁ, ବିଭିନ୍ନ ସିଫ୍ଟରେ କାମ କରିବା, କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ବିରତି, କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟ ଇତ୍ୟାଦି ନିଶ୍ଚିତ କରାଯିବା ଉଚିତ। କୋଭିଡ ଉପଯୁକ୍ତ ଆଚରଣ କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀ / ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଦ୍ବାରା କଡାକଡି ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯିବ। ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା, ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା, ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ଛେପ ପକାଇବା, ମଦ୍ୟପାନ, ଗୁଟଖା, ତମାଖୁ ଏବଂ କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ଉପରେ ଅଙ୍କୁଶ ଲାଗିଛି । ସମସ୍ତ ପ୍ରବେଶ ଓ ପ୍ରସ୍ଥାନ ପଏଣ୍ଟ ଏବଂ ସାଧାରଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥର୍ମାଲ୍ ସ୍କ୍ରିନିଂ, ହ୍ୟାଣ୍ଡ୍ ୱାଶ୍ ଏବଂ ସାନିଟାଇଜରର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ସାଧାରଣ ସୁବିଧାଗୁଡ଼ିକର ବାରମ୍ବାର ପରିମଳ ଓ ମାନବ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଆସୁଥିବା ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ଯେପରିକି କବାଟ ହ୍ୟାଣ୍ଡଲ୍ ଇତ୍ୟାଦି କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ନିଶ୍ଚିତ ହେବ, ଯାହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପରେ ଘଟିବ। ଏହି ନିୟମାବଳୀ ପାଳନ କରାଯାଏ ନାହିଁ କିମ୍ବା କୌଣସି ଅଭିଯୋଗ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଏ, ତେବେ ଏହି ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନ ୟୁନିଟ୍ ବନ୍ଦ କରାଯିବ। ଏଥି ସହିତ ମାଲିକ / କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟର / କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦଣ୍ଡବିଧାନ କାର‌୍ୟ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟମାନେ ଏହି କାରଖାନା ଏବଂ ନିର୍ମାଣ ସ୍ଥାନଗୁଡିକରେ ନିୟମିତ ଭାବରେ କରୋନା ପରୀକ୍ଷା ନିଶ୍ଚିତ କରିବେ। ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ସମାନ ଜିଲ୍ଲା ଡିସିପିମାନେ ଏହି କାରଖାନା ଏବଂ ନିର୍ମାଣ ସ୍ଥାନଗୁଡିକରେ ନିୟମିତ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଦଳ ନିୟୋଜିତ କରିବେ ଯାହାକି ସମସ୍ତ ଶ୍ରମିକ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦ୍ବାରା କରୋନା ଉପଯୁକ୍ତ ଆଚରଣର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅନୁପାଳନକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବେ ।

Spread the love