ରାଜ୍ୟସରକାରଙ୍କ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରୀ : କୋଭିଡ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଖୋଲିବ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଶିଶୁ ବିଭାଗ

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମହାମାରୀ କରୋନାର ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହରୀ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇ ଦେଇଛି । ଏହାକୁ ନେଇ ଜନଜୀବନ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡିଲେଣି । ସେହିପରି ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଶିଶୁରୋଗ ବୟସରେ ସଂକ୍ରମଣର ରିପୋର୍ଟରେ ବୃଦ୍ଧି ଧାରାକୁ ବିଚାରକୁ ନେଇ, ଭବିଷ୍ୟତରେ ଆସିବାକୁ ଥିବା ଆହ୍ୱାନର ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। କରୋନା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ପିଲାମାନଙ୍କର ପରିଚାଳନା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ଯେ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଡିସିଏଚସିଏବଂ ଡିଏଚସି ନିମ୍ନଲିଖିତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁସରଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ।

ସମସ୍ତ ଡିସିଏଚସିଏବଂ ଡିଏଚସି ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଥିବା ସୁବିଧାଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ “ପେଡିଆଟ୍ରିକ୍ କୋଭିଡ୍ ୱିଙ୍ଗ” ସୃଷ୍ଟି କରିବ । ଆଇସୋଲେସନ୍ ୱାର୍ଡ, ଏଚଡିୟୁ ଏବଂ ଆଇସିୟୁ ର ୧୫% ଶଯ୍ୟା ଏହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖାଯାଇ ନବଜାତକ, ଶିଶୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଶିଶୁ ବୟସ ବର୍ଗଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ । ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହି ଶଯ୍ୟା ଯୋଗ କରି ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରିବ । ଏହା ସହିତ କୋଭିଡ ନୁତନ ଜନ୍ମ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟ କରାଯିବ ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆଇସୋଲେସନ୍ ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣ ନିରାକରଣ ଏବଂ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରତାଯାଇ ପାରିବ । ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ସ ଏବଂ ଉପଯୋଗୀ ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ଏହି ପ୍ରଭାବ ପାଇଁ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁମାନ କରାଯାଏ ଏବଂ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖାଯାଏ ଏବଂ ଇଣ୍ଡେଣ୍ଟଗୁଡିକ ଓଏସଏମସିଏଲରେ ରଖାଯାଇପାରିବ । କୋଭିଡର ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଅପଡେଟ୍ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ – ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଶିଶୁରୋଗ ବୟସ ଗୋଷ୍ଠୀରେ କୋଭିଡ-୧୯ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ (ଆବଦ୍ଧ) ପାଳନ କରାଯିବ । ଜଣେ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ଜଣେ ସେବାୟତ ଭାବରେ ରହିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇପାରେ । ଏହାକୁ କେସ୍ ଭିତ୍ତିରେ ବିଚାର କରାଯାଇପାରେ ଏବଂ ଯତ୍ନ ନେଉଥିବା ପିତାମାତାଙ୍କୁ ଏକ କୋଭିଡ୍ ଉପଯୁକ୍ତ ଆଚରଣକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯିବ ଯେପରିକି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍ୱଚ୍ଛତା, ହାତ ଧୋଇବା, ହାତ ସାନିଟାଇଜର ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର ଇତ୍ୟାଦି । ଶିିଶୁଭବନ କଟକ ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶିଶୁରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବୈଷୟିକ ଇନପୁଟ୍ ଯୋଗାଣ ତଥା ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ନୋଡାଲ୍ କେନ୍ଦ୍ର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ । ଶିଶୁଭବନର ଅଧୀକ୍ଷକ, କଟକ ଏକ ବୈଷୟୀକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଗଠନ କରିବ, ଯିଏ ଚିକିତ୍ସକ / ପେଡିଆଟ୍ରିକ୍ / ଇଣ୍ଟେନସିଭିଷ୍ଟ / ପେଡିଆଟ୍ରିକ୍ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ସାରା ରାଜ୍ୟରେ କର୍ପୋରେଟ୍ ରନ୍ ହାଉସ୍ / ଏନଜିଓ / ମିଶନାରୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନା ଏବଂ ଡାକ୍ତରଖାନା ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଶିଶୁ ରୋଗୀମାନଙ୍କ ସହିତ କାରବାର କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଗୋଟିଏ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ପରାମର୍ଶ କେନ୍ଦ୍ର ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଆବଶ୍ୟକ, ଯେଉଁଠାରେ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇ ରୋଗୀଙ୍କ ସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ସହ ଅଂଶୀଦାର କରାଯାଇପାରିବ । ଏହି ସବୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ, ରାଜ୍ୟରେ ଉପଲବ୍ଧ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ। ସମସ୍ତ ମେଡିକାଲ୍ କଲେଜ୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ଏବଂ ଡିଏଚ୍‌ଏଚ୍ ଆଦି ସେଣ୍ଟର ଗୁଡିକରେ ଟ୍ରେନିଂ ଦେଇ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ମାନବସମ୍ବଳର ସୃଷ୍ଟି କରାଯିବ ଏବଂ ତାଲିମ ପରେ ସେମାନଙ୍କ ସେବା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ ।

Spread the love