ଆରବିଆଇ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଆଜି ଦ୍ୱିମାସିକ ମୁଦ୍ରାନୀତିର ସମୀକ୍ଷା କରି ଜଣାଇବେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଜି ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) ଏହାର ଦ୍ୱି-ମାସିକ ମୁଦ୍ରା ନୀତି ସମୀକ୍ଷା ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି। ଦିନ ୧୦ଟାରେ ଆରବିଆଇ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ଜଣାଇବେ । ମୁଦ୍ରା ନୀତି ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଦୈନିକ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ହେତୁ କୋଭିଡ ମହାମାରୀର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ହେବାରେ ଲାଗିଥିବାରୁ ଭାରତର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଦ୍ୱି-ମାସିକ ନୀତି ଆସୁଛି।

ରେପୋ ହାର ଉପରେ ଆରବିଆଇର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ରହିବ କାରଣ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଉପରେ ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ରହିଛି। ତେବେ ଅର୍ଥନୀତି ବିଶେଷଜ୍ଞ ତଥା ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକମାନେ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆରବିଆଇ ତାହା କରିପାରିବ ନାହିଁ। ପ୍ରମୁଖ ଋଣ ହାରରେ କୌଣସି ହ୍ରାସ ଘୋଷଣା କରିପାରେ । ଆରବିଆଇର ମୁଦ୍ରା ନୀତି କମିଟି (ଏମପିସି) ଜୁନ୍ ୨ରେ ତ୍ରିଦିବସୀୟ ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପରେ ଶୁକ୍ରବାରର ନୀତିଗତ ବିବୃତ୍ତି ଆସିବ। ଚାଲୁଥିବା ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ମୁଦ୍ରା ନୀତି ଘୋଷଣା କରିଛି ଯାହା ଏପ୍ରିଲ ୧ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ସମ୍ପ୍ରତି ରେପୋ ରେଟ୍ କିମ୍ବା ଋଣ ହାର ୪ ପ୍ରତିଶତରେ ଓ ରିଭର୍ସ ରେପୋ ରେଟ୍ କିମ୍ବା ଆରବିଆଇର ଋଣ ହାର ୩.୩୫ ପ୍ରତିଶତରେ ରହିଛି। ଏପ୍ରିଲ୍ ମୁଦ୍ରା ସମୟରେ ଏହି ହାରଗୁଡିକ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରଖାଯାଇଥିଲା।

Spread the love