ଆରବିଆଇ ରେପୋ ରେଟ୍‍ ୪%ରେ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆରବିଆଇ ମୁଦ୍ରା ନୀତି ସମୀକ୍ଷା ଅବସରରେ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଆରବିଆଇ) ରେପୋ ଏବଂ ରିଭର୍ସ ରେପୋ ରେଟ୍‍ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରଖିଛି। ଏଥିସହିତ କୋଭିଡ ମୁକାବିଲା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ସହାୟତା କରିବା ପାଇଁ ଆରବିଆଇର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ନମନୀୟ ରଖିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି ଆରବିଆଇ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିବା ଆର୍ଥିକ ନୀତିର ସମୀକ୍ଷା ଅବସରରେ ଆରବିଆଇ ରେପୋ ରେଟ୍‍ ୪%ରେ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରଖାଯାଇଛି।

ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ରେପୋ ରେଟ୍, ରିଭର୍ସ ରେପୋ ରେଟ୍, ଏମ୍ଏସ୍ଏଫ୍ ରେଟ୍ ରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିନାହିଁ । କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିନା ରେପୋ ହାର ୪ ପ୍ରତିଶତ ରହିବ । କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିନା ଏଏସଏଫ ହାର ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ହାର ୪.୨୫ ପ୍ରତିଶତ ରହିବ । ଏଥି ସହିତ, ରିଭର୍ସ ରେପୋ ରେଟ୍ ହାର ମଧ୍ୟ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିନା ୩.୩୫ ପ୍ରତିଶତ ରହିବ । ଆରବିଆଇ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ, ମାସିକ କିସ୍ତିରେ ମଧ୍ୟ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବନି । ଆରବିଆଇ ଗଭର୍ଣ୍ଣର କହିଛନ୍ତି, “୨୦୨୧-୨୨ରେ ପ୍ରକୃତ ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ୯.୫ ପ୍ରତିଶତ ହେବ । ଏହା ପ୍ରଥମ ତ୍ରୈମାସିକରେ ୧୮.୫%, ଦ୍ୱିତୀୟ ତ୍ରୈମାସିକରେ ୭.୯%, ତୃତୀୟ ତ୍ରୈମାସିକରେ ୭.୨% ଏବଂ ଚତୁର୍ଥ ତ୍ରୈମାସିକରେ ୬.୬% ରହିବ । ମୁଦ୍ରାସ୍ପିତୀ ହାର “୨୦୨୧-୨୨ ରେ ଏହା ୫.୧ ପ୍ରତିଶତ ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି । ଆରବିଆଇ ଗଭର୍ଣ୍ଣର କହିଛନ୍ତି, ‘ସାଧାରଣ ମୌସୁମୀ ସାମାନ୍ୟ ରହିଲେ ଅର୍ଥନୀତିର ସ୍ଥିତି ସୁଧାରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ । ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତିର ସମ୍ପ୍ରତି କିଛି ହ୍ରାସ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ । ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧିକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ସବୁ ଦିଗରୁ ନୀତି ସହାୟତା ଆବଶ୍ୟକ । ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପୂର୍ବାନୁମାନକୁ ୧୦.୫ପ୍ରତିଶତରୁ ୯.୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ କରିଛି ।

Spread the love