ପ୍ରାୟ ଆଠ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଥମ ଜିଏସଟି ପରିଷଦ ବୈଠକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଜି ୪୩ତମ ଜିଏସଟି ପରିଷଦ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏଥିରେ କୋଭିଡ ଔଷଧ, ଟିକା ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ଉପକରଣ ଭଳି ବିଷୟବସ୍ତୁ ଟିକସ ହାର ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରାଜସ୍ୱ କ୍ଷତି ପାଇଁ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରାଯିବ। ପ୍ରାୟ ଆଠ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ପରିଷଦର ଏହା ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ହେବ ବୋଲି ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। ବୈଠକ ପୂର୍ବରୁ ରାଜସ୍ଥାନ, ପଞ୍ଜାବ, ଛତିଶଗଡ, ତାମିଲନାଡୁ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଝାଡଖଣ୍ଡ, କେରଳ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ କୋଭିଡ ସହ ଜଡିତ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଶୂନ ଟିକସ ହାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ମିଳିତ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ଜିଏସଟି ପରିଷଦ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ୟୁନିଅନର ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ। ଟିକସ ହାର ଉପରେ ଆଲୋଚନା ବ୍ୟତୀତ ଆନୁମାନିକ ୨.୬୯ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ପରିଷଦରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରାଯିବ। ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ଜିଏସଟି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ କରିବାବେଳେ, ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ରାଜସ୍ୱ କ୍ଷତି ପାଇଁ ଭ୍ୟାଟ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଆଦାୟ କରିବାର ଅଧିକାର ଛାଡ଼ିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଜିଏସଟି ହାର ଉପରେ ଫିଟମେଣ୍ଟ କମିଟି କୋଭିଡ ଟିକା, ଔଷଧ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉପକରଣ ଉପରେ ଟିକସ ହାର ହ୍ରାସ କରିବାର ଗୁଣ ଉପରେ ପରିଷଦକୁ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିଛି। ଏହି କମିଟି କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟର ଟିକସ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ। ଯଦି ଅନ୍ତିମ ଉତ୍ପାଦକୁ ଜିଏସଟିରୁ ମୁକ୍ତ କରାଯାଏ, ତେବେ ଉତ୍ପାଦନକାରୀମାନେ କଞ୍ଚାମାଲ ଉପରେ ଇନପୁଟ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସ କ୍ରେଡିଟର ଲାଭ ଦାବି କରିବାର ବିକଳ୍ପ ପାଇବେ ନାହିଁ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଗ୍ରାହକମାନେ କୌଣସି ବିଶେଷ ଲାଭ ପାଇବେ ନାହିଁ । ୨୦୧୮ରେ ଅନେକ ମହିଳା ସଂଗଠନର ଚାହିଦା ଅନୁଯାୟୀ ପରିଷଦ ଜିଏସଟି ମୁକ୍ତ ସାନିଟାରୀ ନାପକିନ୍ ତିଆରି କରିଥିଲା। ଏହାକୁ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ଟ୍ୟାକ୍ସ କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଜିଏସଟି ଛାଡ କରାଯିବା ପରେ ଯୋଗାଣକାରୀମାନେ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳରେ ଟିକସ ରିଟର୍ଣ୍ଣର ଲାଭ ପାଇ ନ ଥିବାରୁ ଗ୍ରାହକମାନେ କୌଣସି ବିଶେଷ ଲାଭ ପାଇଲେ ନାହିଁ। ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଚଳିତ ମାସ ଆରମ୍ଭରେ ଜିଏସଟି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଟିକା, ଔଷଧ ଏବଂ ଅମ୍ଳଜାନକୁ ଜିଏସଟିରୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ଦାବିକୁ ଖାରଜ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଛାଡ ଯୋଗୁଁ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଜୀବନ ରକ୍ଷାକାରୀ ସାମଗ୍ରୀ ମହଙ୍ଗା ହେବ। କଞ୍ଚାମାଲ ଉପରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଟ୍ୟାକ୍ସର ଲାଭ ପାଇବ ନାହିଁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ବାଣିଜ୍ୟିକ ଭିତ୍ତିରେ ଟିକା ତଥା ଆମଦାନୀ ଘରୋଇ ଯୋଗାଣ ଉପରେ ପାଞ୍ଚ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ଜିଏସଟି ଆଦାୟ କରାଯାଉଥିବାବେଳେ କୋଭିଡ ଔଷଧ ଏବଂ ଅମ୍ଳଜାନ ଉପରେ ଜିଏସଟି ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ। ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ରାଜସ୍ୱ କ୍ଷତିପୂରଣ ବାବଦରେ ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ କେନ୍ଦ୍ର ୨.୬୯ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ହୋଇଥିବା ଆକଳନ କରିଛି। ନିଶାଦ୍ରବ୍ୟ ଓ ତମାଖୁ ଉତ୍ପାଦ ପାଇଁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ସେସରୁ କେନ୍ଦ୍ର ୧.୧୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ଅବଶିଷ୍ଟ ୧.୫୮ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ ନେଇ ଉଠାଇବାକୁ ହେବ।

Spread the love