ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ପ୍ରଚାର ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇଲେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ

  • ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ନିଷ୍ପତି ବିରୁଦ୍ଧରେ ଧାରଣା ଦେବେ ମମତା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ସୋମବାର ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ଉପରେ ୨୪ ଘଂଟିଆ ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରଚାର ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି । ଏଥିସହ ଆୟୋଗ ତାଙ୍କର କିଛି ବିବୃତିକୁ ନିନ୍ଦା କରିବା ସହ ଏହାକୁ ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ବକ୍ତବ୍ୟ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି । ଆଦର୍ଶ ଆଚରଣ ସଂହିତା ଥିବାବେଳେ ଏହା ଏପରି ବିବୃତ୍ତିରୁ ନିବୃତ୍ତ ହେବା ଉଚିତ ବୋଲି ଆୟୋଗ କହିଛନ୍ତି ।

ଆୟୋଗ ଏହାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏ ବାବଦରେ ଏପ୍ରିଲ ୭ ଓ ୮ ରେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କୁ ନୋଟିସ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା । ୭ ଏପ୍ରିଲରେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ ଭୋଟ୍ ବିଭାଜିତ ନ କରିବାକୁ ସେ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ । ଏହାର ଜବାବରେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ପ୍ରକୃତରେ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସୌହାର୍ଦ୍ୟ ସପକ୍ଷରେ କହୁଥିଲେ ଓ ଏବଂ ଏହାକୁ କ୍ଷତି କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଏହା ସତର୍କ କରାଇଥିଲେ । ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ୮ ଏପ୍ରିଲରେ ଦେଇଥିବା ବିବୃତିରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଭୋଟ୍ ନଦେବାକୁ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିଦ୍ରୋହ କରିବାକୁ ଅପିଲ କରିଥିଲେ । ଏକ ବିବୃତିରେ ସେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀକୁ ଘେରି ରହି ଭୋଟ୍ ଦେବାକୁ କହିଥିଲେ । ମମତା ବାନାର୍ଜୀ, ଏପ୍ରିଲ ୧୦ ରେ ଏହି ଭାଷଣର ଜବାବ ଦେବାବେଳେ ତାଙ୍କ ବିବୃତିକୁ ଠିକ୍ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ଆୟୋଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ତାଙ୍କ ଉତର ରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବାହିନୀକୁ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଆୟୋଗ ଏହାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ହସ୍ତଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗକୁ ମଧ୍ୟ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି । ଯାହାକୁ ଆୟୋଗ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି । ଆୟୋଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ମଡେଲ ଆଚରଣ ସଂହିତା ଏବଂ ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧୀ ଆଇନ୍ ସହିତ ଆଇପିସିର ଧାରା ୫୦୫ କୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ, ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଚାର ସମ୍ପର୍କିତ କଟକଣା ରହିବ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ୨୪ ଘଂଟା ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରଚାର ଉପରେ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ ରୋକ ଲଗାଇବା ପରେ ଏହାର ପ୍ରତିବାଦ କରିଛନ୍ତି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଟିଏମସି ମୁଖ୍ୟ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ । ସେ ଏହି ନିଷ୍ପତିକୁ ଅଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଓ ଅସାମ୍ବିଧାନିକ ବୋଲି କହିବା ସହ ଏହା ବିରୁଦ୍ଧରେ ସେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ କୋଲକାତାର ଗାନ୍ଧୀ ମୂର୍ତି ଠାରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୨ଟାରେ ଧାରଣା ଦେବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

Spread the love