ନନ୍ଦିଗ୍ରାମରେ ଆହତ ମମତାଙ୍କ ଉପରେ ସିବିଆଇ ଯାଞ୍ଚକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି |

ନନ୍ଦିଗ୍ରାମରେ ଆହତ ମମତାଙ୍କ ଉପରେ ସିବିଆଇ ଯାଞ୍ଚକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି |

ଏହି ଘଟଣାରେ ସିବିଆଇ ଯାଞ୍ଚରେ ନନ୍ଦିଗ୍ରାମ, ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ବଦଳରେ ଯଦି ଏପରି କୌଣସି ଦାବି ଥାଏ ତେବେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ହାଇକୋର୍ଟ ଯିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଏସ୍ ବୋବାଦ୍ଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ତିନିଜଣିଆ ଡିଭିଜନ୍ ବେଞ୍ଚ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ସିବିଆଇ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କରିଦେଇଛି।

ମାର୍ଚ୍ଚ 10 ରେ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ବେଳେ ନନ୍ଦିଗ୍ରାମରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ଗତ ଏକ ମାସ ଧରି ତ୍ରିନାଥ ଏବଂ ବିଜେପି ମଧ୍ୟରେ ରାଜନୈତିକ ଅସ୍ଥିରତା ଚାଲିଛି। ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଭାବେ ବଙ୍ଗଳା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିବା ତ୍ରିନାଥ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି। ସେବେଠାରୁ ମମତା ଏକ ହ୍ୱିଲ ଚେୟାରରେ ବିଭିନ୍ନ ସଭାରେ ସମାନ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ବିଜେପି ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ପରିହାସ କରିଛି। ନନ୍ଦିଗ୍ରାମରେ ଘଟିଥିବା ଘଟଣା କେବଳ ଏକ ‘ଦୁର୍ଘଟଣା’ ବା ‘ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର’ |

ସେହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର 3 ଓକିଲ ଏହି ଘଟଣାର ସିବିଆଇ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ କୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ। ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଶାସନର ଷଡଯନ୍ତ୍ର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା ସେତେବେଳେ ଏହାର ସଠିକ୍ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଭବିଷ୍ୟତରେ ମତଦାନ ସମୟରେ କେଉଁ ଘଟଣାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯିବା ଉଚିତ ତାହା ସେମାନେ ସୂଚିତ କରିବାକୁ କୋର୍ଟଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ କୋର୍ଟ ସେମାନଙ୍କ ଆବେଦନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି।

Spread the love