ଶ୍ରୀ ରାମ ଏବଂ ସୀତା ବିବାହ |

ଶ୍ରୀ ରାମ ଏବଂ ସୀତା ବିବାହ |

 

ଧୀରେ ଧୀରେ ସୀତା ବଡ ହେଲା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ବିବାହ ସମୟ ଆସିଗଲା | ଶ୍ରୀ ରାମ ଅଯୋଧ୍ୟା ରାଜା ଦଶରଥଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପୁତ୍ର ଏବଂ ମାତା ସୀତା ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଥିଲେ। ରାମ ବହୁତ ସାହସୀ, ବୁଦ୍ଧିମାନ ଏବଂ ଆଜ୍ଞାକାରୀ ଥିଲେ ଏବଂ ସୀତା ବହୁତ ସୁନ୍ଦର, ଉଦାର ଏବଂ ସାଧୁ ଥିଲେ |

ମାତା ସୀତା ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସଭାରେ ଭେଟିଥିଲେ ଯାହାକି ସୀତା ମାତାଙ୍କ ପିତା ମିଥୀଲା ରଜା ଜନକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ସୀତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ବର ସନ୍ଧାନରେ ଏହି ସ୍ଵୟମ୍ବର ର ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା | ରାଜା ଜନକ ସୀତାଙ୍କ ସ୍ଵୟମ୍ବର ରଖିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଶିବଙ୍କ ଧନୁକୁ ଉଠାଇ ସେଥିରେ ଗୁଣ ଚଢାଇବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ  ବିବାହ କରିବାର ସର୍ତ୍ତ ରଖିଥିଲେ।

 

ସେହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅନେକ ରାଜ୍ୟର ରାଜକୁମାର ଏବଂ ରାଜାମାନଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଥିଲା। ସର୍ତ୍ତ ଥିଲା ଯେ ଯିଏ ଶିବଙ୍କ ଧନୁ ଉଠାଇ ଧନୁର ଧନୁ ଟାଣି ପାରିବ, ସେ ସୀତାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବ। ସମସ୍ତ ରାଜା ଚେଷ୍ଟା କଲେ କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଧନୁକୁ ଘୁଞ୍ଚାଇ ପାରିଲେ ନାହିଁ |

ଯେତେବେଳେ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆସିଲା, ଶ୍ରୀ ରାମ ଗୋଟିଏ ହାତରେ ଧନୁକୁ ଉଠାଇଲେ ଏବଂ ତାର ତାର ଟାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲାବେଳେ ଧନୁ ଦୁଇ ଖଣ୍ଡରେ ଭାଙ୍ଗିଗଲା। ଏହିପରି ଶ୍ରୀ ରାମ ଏବଂ ସୀତା ବିବାହ କରିଥିଲେ। ଏହିପରି ଶ୍ରୀ ରାମ ସୀତାଙ୍କୁ, ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଉର୍ମିଲାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ, ଭରତ ମାଣ୍ଡବୀଙ୍କୁ ଏବଂ ଶତ୍ରୁଘନ ଶୃତାକିର୍ତ୍ତୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ।

 

ଅଯୋଧ୍ୟା କାଣ୍ଡ |

 

ଅଯୋଧ୍ୟା ରାଜା ଦଶରଥଙ୍କର ତିନି ପତ୍ନୀ ଏବଂ ଚାରି ପୁଅ ଥିଲେ। ରାମ ସମସ୍ତ ଭାଇମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ମାତାଙ୍କ ନାମ କୌଶଲ୍ୟା | ଭରତ ରାଜା ଦଶରଥଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ତଥା ପ୍ରିୟ ପତ୍ନୀ କୋଶଲ୍ୟାଙ୍କ ପୁତ୍ର ଥିଲେ। ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ଭାଇ ଥିଲେ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଏବଂ ଶତ୍ରୁଘନ, ଯାହାର ମାଙ୍କର ନାମ ସୁମିତ୍ରା |

ରାମ ଗୋଟିଏ ପଟେ ତିଲକଙ୍କୁ ଶାସନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ସାବତ ମା କୈକେଇ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଭରତକୁ ଅଯୋଧ୍ୟା ରାଜା କରିବାକୁ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରିଥିଲେ। ଏହି ଷଡଯନ୍ତ୍ର ବୁଦ୍ଧ ମନ୍ତ୍ର ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିଲା। ରାଣୀ କୈକେଇ ଥରେ ରାଜା ଦଶରଥଙ୍କ ଜୀବନକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ରାଜା ଦଶରଥ ତାଙ୍କୁ କିଛି ମାଗିବାକୁ କହିଥିଲେ କିନ୍ତୁ କାଇକେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମୟ ଆସିଲେ ମୁଁ ଏହା ମାଗିବି।

 

ସମାନ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିର ଶକ୍ତି ଉପରେ, କାଇକେଇ ରାଜା ଦାଶରଥଙ୍କଠାରୁ ପୁଅ ଭାରତ ପାଇଁ ଅଯୋଧ୍ୟାଙ୍କ ସିଂହାସନ ଏବଂ ରାମଙ୍କ ପାଇଁ ଚଉଦ ବର୍ଷ ନିର୍ବାସନ ଲୋଡିଥିଲେ। ଶ୍ରୀ ରାମ ଆଜ୍ଞାକାରୀ ଥିଲେ, ତେଣୁ ସେ ତାଙ୍କ ସାବତ ମା କାଇକେଇଙ୍କ କଥାକୁ ଆଶୀର୍ବାଦ ଭାବରେ ବିବେଚନା କଲେ ଏବଂ ମାତା ସୀତା ଏବଂ ପ୍ରିୟ ଭାଇ ଲକ୍ଷ୍ମଣଙ୍କ ସହିତ ଚଉଦ ବର୍ଷ ବନବାସ  କଟାଇବାକୁ ରାଜ୍ୟ ଛାଡି ଚାଲିଗଲେ। ରାଜା ଦଶରଥ ଏହି ଅପାର ଦୁଃଖ ସହି ପାରିଲେ ନାହିଁ ଏବଂ ସେ ମରିଗଲେ। ଯେତେବେଳେ କୈକେଇଙ୍କ ପୁଅ ଭରତ ଏହା ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ, ସେ ମଧ୍ୟ ସିଂହାସନ ଆହରଣ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ।

Spread the love