ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ଅଭାବ ଅଛି କି? ଏହି ଜୁସ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ବଢ଼ାଇଥାଏ |

ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ଅଭାବ ହେତୁ ଅତ୍ୟଧିକ ଥକ୍କା, ଦୁର୍ବଳତା, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଏବଂ ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ମଧ୍ୟ ରକ୍ତ ଅଭାବ ଥାଏ, ତେବେ କିଛି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହି ଅଭାବ ପୂରଣ ହୋଇପାରେ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଖାଦ୍ୟ ବିଷୟରେ ଯାହା ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ବଢ଼ାଇଥାଏ-

ବିଟ୍‌ :
ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ପରିମାଣ ବଢ଼ାଇବାରେ ବିଟ୍ର ସାହାଯ୍ୟକାରୀ । ଏଥିରେ ଅଧିକ ପରିମାଣର ଆଇରନ ଥାଏ | ଶରୀରକୁ ଡିଟକ୍ସିଫାଇ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ହିମୋଗ୍ଲୋବିନର ପରିମାଣ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ାଇଥାଏ।

ସେଓ :
କୁହାଯାଏ ଦିନକୁ ଗୋଟିଏ ଆପଲ୍ ଆପଣଙ୍କୁ ରୋଗରୁ ଦୂରେଇ ରଖିବ । ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ବ୍ୟତୀତ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ଅଭାବକୁ ପୂରଣ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ଶରୀରରେ ହିମୋଗ୍ଲୋବିନ ବୃଦ୍ଧି କରାଇଥାଏ।

ଡାଳିମ୍ବ :
ଡାଳିମ୍ବରେ କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ସୋଡିୟମ୍, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍, ପୋଟାସିୟମ୍, ଆଇରନ୍ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ପରି ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଭରପୂର ଅଟେ । ଡାଳିମ୍ବ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ପରିମାଣ ବଢ଼ାଇବାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

ଡ୍ରାଏ ଫ୍ରୁଟ୍ସ :
ଡ୍ରାଏ ଫ୍ରୁଟ୍ସ ଯେପରିକି ଖଜୁରୀ, ବାଦାମ, ଅଖରୋଟ ଇତ୍ୟାଦି ଆଇରନରେ ଭରପୂର ମାତ୍ରାରେ ଥାଏ। ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ରକ୍ତରେ ଲାଲ ରକ୍ତ କଣିକା ଶୀଘ୍ର ବଢ଼ିଥାଏ ।

ପାଳଙ୍ଗ :
ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ଅଭାବ ଥାଏ, ତେବେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ପାଳଙ୍ଗ ଶାଗ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିପାରିବେ। ପାଳଙ୍ଗରେ ଆଇରନ ଭରପୂର ମାତ୍ରାରେ ଥାଏ।

Spread the love