ରାମ-ସୀତାଙ୍କ ଜନ୍ମ କାହାଣୀ |

ରାମ-ସୀତା ଜନ୍ମ କାହାଣୀ |

ଏହା ପ୍ରାଚୀନ କାଳର ବିଷୟ ଯେ ସରଜୁ ନଦୀ କୂଳରେ କୋଶଲା ନାମକ ଏକ ରାଜ୍ୟ ଥିଲା। କୋଶଲା ରାଜ୍ୟର ରାଜଧାନୀ ଅଯୋଧ୍ୟା ଥିଲା, ଯାହାର ରାଜାଙ୍କ ନାମ ଦଶରଥ ଥିଲା। ରାଜା ଦଶରଥଙ୍କର କୌଶଲ୍ୟା , କୈକେଇ ଏବଂ ସୁମିତ୍ରା ନାମକ ତିନି ପତ୍ନୀ ଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ତାଙ୍କର କୌଣସି ସନ୍ତାନ ନଥିଲା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ସର୍ବଦା ମନସ୍ତାପ କରୁଥିଲେ |

ସେ ଏହି ବିଷୟରେ ରୂଷି ବୈଶିଷ୍ଟଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇ ସବୁ କହିଥିଲେ । ରୂଷି ବୈଶିଷ୍ଟ ତାଙ୍କୁ ଯଜ୍ଞ କରିବାକୁ ଉପଦେଶ ଦେଇଥିଲେ | ଯଜ୍ଞ କରିବା ପରେ ସେଥିରୁ ଚରୁ ନିଗର୍ତ ହୋଇଥିଲେ ସେଇ ଚରୁ କୁ ତିନି ରାଣୀ ଖାଇବା ପରେ ଗର୍ଭ ଧାରଣ କରିଥିଲେ | ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ପତ୍ନୀ କୌଶଲ୍ୟା ରାମ, କୈକେଇ ଭରତ ଓ ଶତ୍ରୁଘନ ଏବଂ ସୁମିତ୍ରା ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଙ୍କୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ। ସମସ୍ତ ରାଜକୁମାର ଶାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଯୁଧ୍ୟ ବିଦ୍ୟାରେ ନିପୁଣ ଥିଲେ |

 

ଯେତେବେଳେ ରାମଙ୍କୁ 16 ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା, ରୂଷି ବିଶ୍ୱାମିତ୍ର ରଜା ଦାଶରଥକୁ ଯାଇ ଯଜ୍ଞରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ରାକ୍ଷସଙ୍କୁ ସମାପ୍ତ କରିବାରେ ରାମ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ମଣଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ଲୋଡିଥିଲେ। ରାମ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକୁ କୋଶଳ ସହ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଅନେକ ରାକ୍ଷସଙ୍କୁ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ, ଫଳସ୍ୱରୂପ, ସେମାନଙ୍କୁ ରୂଷି ବିଶ୍ୱାମିତ୍ରଙ୍କ ଅନେକ ଦିବ୍ୟ ଅସ୍ତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ।

ସେହିପରି ଅନ୍ୟ ଏକ ରାଜ୍ୟ ମିଥିଲାର ରାଜା ଜନକ ମଧ୍ୟ ନିସନ୍ତାନ ଥିଲେ। ସାଧୁମାନଙ୍କ ଆଦେଶରେ ରାଜା ଜନକ ତାଙ୍କ ରାଜ୍ୟ କ୍ଷେତରେ ହଳ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ। ହଳ ଚଲାଇବା ସମୟରେ ସେ ଏକ ଧାତୁର ଶବ୍ଦ ଶୁଣିଥଲେ। ଯେତେବେଳେ ରାଜା ଜନକ ଏହା ଦେଖିଲେ, ସେ ଏକ ଝିଅକୁ ଚଟାଣରେ ପୋତି ହୋଇଥିବାର ଦେଖିଲେ |

ରାଜା ଜନକ ଝିଅଟିକୁ ମାଟିରୁ ବାହାର କରିବା ମାତ୍ରେ ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲା ଏବଂ ଜନକ ସେହି ଝିଅଟିକୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରାସାଦକୁ ନେଇଗଲେ। ଝିଅଟିର ନାମ ସୀତା ରଖିଲେ ଓ ତାଙ୍କୁ ନିଜର କନ୍ୟା ଭାବରେ ପାଳନ କଲେ |

Spread the love