ରାମ ନବମୀ ଉତ୍ସବ

ରାମ ନବମୀ ଉତ୍ସବ |
ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଭଗବାନ ରାମ ଦିନର ମଧ୍ୟାହ୍ନ କିମ୍ବା ଅପରାହ୍ନରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ତେଣୁ ରାମ ନବମୀ ପୂଜା କରିବା ପାଇଁ ଏହା ସବୁଠାରୁ ଶୁଭ ସମୟ ଅଟେ | ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଜନ୍ମ ହେବା ଏବଂ ମନ୍ଦିରରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପୂଜା ଏବଂ ଯାଗା ପରିବେଷଣ କରାଯାଉଥିବା ମଧ୍ୟ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଠିକ୍ ସମୟ ଚିହ୍ନିତ କରାଯାଏ | ଏହି ସମୟରେ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କ ନାମ ଏବଂ ମନ୍ତ୍ର ଭଜନ ଜପ କରାଯାଏ | ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ନବମୀ ଉତ୍ସବ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ | ଏହି ଦିନ ଅଯୋଧ୍ୟା ଆଲୋକ ମାଳାରେ ସଜାଯାଇଥାଏ ଏବଂ ଭକ୍ତମାନେ ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ କୋଭିଡ -19 ମହାମାରୀ ହେତୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ସେଠାରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ରହିଛି। ଦୂର ଦୂରାନ୍ତରୁ ଲୋକମାନେ ଅଯୋଧ୍ୟାକୁ ଆସନ୍ତି | ସେମାନେ ସାଧାରଣତ ରାମ ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସରଜୁ ନଦୀରେ ଏକ ପବିତ୍ର ବୁଡ଼ ପକାନ୍ତି |

ରାମ ନବମୀ ପୂଜା ବିଧି |
ପାରମ୍ପାରିକ ଭାବରେ ରାମ ନବମୀ ଉପରେ ଭକ୍ତମାନେ ‘ଆଠ ପ୍ରହର’ କିମ୍ବା 24 ଘଣ୍ଟା ଉପବାସ କରନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରହର ତିନି ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥାଏ | ବିଧି ଅନୁଯାୟୀ ରାମ ନଭମିକୁ ତିନୋଟି ଉପାୟରେ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ |

ରାମ ନବମୀଙ୍କର ମହତ୍ତ୍ୱ:
ପୃଥିବୀରେ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ବିଷ୍ଣୁ ଅବତାରର ଅବତରଣ ପାଇଁ ରାମ ନବମୀ ପାଳନ କରାଯାଏ। ସେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାଣୀ କୌଶଲ୍ୟା ଏବଂ ରାଜା ଦଶରଥ, ଟ୍ରେଟା ଯୁଗରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ | ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ଉଲ୍ଲେଖ କେବଳ ପ୍ରାଚୀନ ହିନ୍ଦୁ ଗ୍ରନ୍ଥଗୁଡ଼ିକରେ ନୁହେଁ, ଜୈନ ଏବଂ ବୌଦ୍ଧ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ପ୍ରଭୁ ରାମ ହେଉଛନ୍ତି ହିନ୍ଦୁ ମହାପୁରୁଷ – ରାମାୟଣ – ଏକ ପାଠ୍ୟ ଯାହା କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଏସିଆରେ ମଧ୍ୟ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

 

Spread the love