ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କ ଜନ୍ମ |

ଶ୍ରୀ ରାମ କଥା: ଭଗବାନ ରାମଙ୍କର ସପ୍ତମ ଅବତାର ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିବା ଭଗବାନ ରାମ ଅନ୍ୟାୟ ହେତୁ ଧର୍ମକୁ ଜୟ କରିବା ପାଇଁ ଅବତାର କରିଛନ୍ତି। ଆମେ ସମସ୍ତେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଟିଭିରେ ରାମାୟଣ ଦେଖିଥିବେ, କିନ୍ତୁ ତଥାପି ଅନେକ ଏପିସୋଡ୍ ରହିଥାଏ ଯାହା ବିଷୟରେ ଲୋକମାନେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ | ସେହିଭଳି କିଛି ହେଉଛି ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କ ଜନ୍ମ କାହାଣୀ | ଆଜି, ଜଗନ୍ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ଏହି ବିଶେଷ ଉପସ୍ଥାପନାରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କ ଜନ୍ମ କାହାଣୀର କିଛି ଦିଗ ବିଷୟରେ କହିବୁ ଯାହା ବିଷୟରେ ଲୋକମାନେ ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି |

 

ମହାରାଜା ଦଶରଥ ଏକ ପୁତ୍ର ପାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଯଜ୍ଞ କରିଥିଲେ। ମହାରାଜ ଦଶରଥ ଶ୍ୟାମକର୍ନା ଘୋଡାକୁ ଚାଟୁରଙ୍ଗିନି ସେନା ସହିତ ଉଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ମହାରାଜ ସମସ୍ତ ଧାର୍ମିକ, ତତ୍ପର, ବିଦ୍ୱାନ ସାଧୁ ତଥା ବେଦବିଗାନ ପ୍ରକାଶ ପଣ୍ଡିତଙ୍କୁ ଏକ କଲ ପଠାଇଲେ। ସେ ଚାହୁଁଥିଲେ ସମସ୍ତେ ଯଜ୍ଞରେ ଯୋଗ ଦିଅନ୍ତୁ। ଯେତେବେଳେ ଯଜ୍ଞର ସମୟ ଆସେ, ମହାରାଜ ଦଶକର ସମସ୍ତ ଭକ୍ତ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଗୁରୁ ବୈଷ୍ଣବଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବନ୍ଧୁ ଅଙ୍ଗମାଧା, ଦେଶର ପ୍ରଭୁ, ରା ମହର୍ଷି ସହ ଯଜ୍ଞ ପାଭିଲିୟନକୁ ଆସିଥିଲେ। ତା’ପରେ ଯଜ୍ଞ ଠିକ୍ ଭାବରେ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା | ଯଜ୍ଞ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ସମସ୍ତ ପୁରୋହିତ, ବ୍ରାହ୍ମଣ, ସାଧକ ଇତ୍ୟାଦିଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଅର୍ଥ, ଗୋଦାନ ଇତ୍ୟାଦି ଦିଆଗଲା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଦାୟ ଦିଆଗଲା।

ରାଜା ଦଶରଥ ତାଙ୍କର ତିନି ରାଣୀଙ୍କୁ ଯଜ୍ଞର ନଈବେଦ୍ୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଖୀରଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ। ନଈବେଦ୍ୟରେ ଗ୍ରହଣ କରିବା ହେତୁ ତିନି ରାଣୀ ଗର୍ଭବତୀ ହେଲେ। ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ମହାରାଜା ଦଶରଶାଙ୍କ ବଡ ରାଣୀ କୌଣସି ଏକ ଶିଶୁକୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ ଯିଏ ଅତ୍ୟଧିକ କାଣ୍ଟିଭାନ୍, ଇଣ୍ଡିଗୋ ଏବଂ ତେଜୋମାଇ ଥିଲେ | ଚୈତ୍ର ମାସର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଅର୍ଦ୍ଧର ନବମ ଦିନରେ ଏହି ଶିଶୁର ଜନ୍ମ | ଏହି ସମୟରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ, ମଙ୍ଗଳ, ଶନି, ବୃହସ୍ପତି ଏବଂ ଶୁକ୍ର ପୁନାଭାସୁ ନକ୍ଷତ୍ରରେ ନିଜ ନିଜ ଉଚ୍ଚ ସ୍ଥାନରେ ରହୁଥିଲେ। ସେହି ସମୟରେ କର୍କଟ ଆରୋହଣକାରୀ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ | ତା’ପରେ କାଇକେଇ ଏବଂ ସୁମିତ୍ରା ମଧ୍ୟ ନକ୍ଷତ୍ରରେ ସେମାନଙ୍କର ପୁତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ। କାଇକେଇଙ୍କ ଗୋଟିଏ ପୁଅ ଏବଂ ସୁମିତ୍ରାଙ୍କ ଦୁଇ ପୁଅ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଚମତ୍କାର ଥିଲେ।

ମହାରାଜଙ୍କ ଚାରି ପୁଅଙ୍କ ଜନ୍ମ ସହିତ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ଆନନ୍ଦର ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ସମସ୍ତେ ଆନନ୍ଦରେ ଗାନ୍ଧର୍ଭା ଗାଉଥିଲେ ଏବଂ ଅପସାରମାନେ ନାଚିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ | ଦେବତାମାନେ ଫୁଲ ଫୁଟାଇଲେ। ମହାରାଜ ବ୍ରାହ୍ମଣ ଏବଂ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ଡାକିନା ଦାନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନେ ସମସ୍ତେ ମହାରାଜଙ୍କ ପୁତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଆଶୀର୍ବାଦ ଦେଇଥିଲେ। ମହାରାଜ ପ୍ରାଙ୍ଗଣକୁ ବିଷୟ ଏବଂ ରତ୍ନ, ଅଳଙ୍କାରରେ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଶସ୍ୟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ | ମହାରାଣୀ ବୈଷ୍ଣବ ମହାରାଜାଙ୍କ ପୁତ୍ରମାନଙ୍କୁ ରାମଚନ୍ଦ୍ର, ଭରତ, ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଏବଂ ଶତୃଘନ ନାମରେ ନାମିତ କଲେ।

ଏହି ଚାରିଜଣ ବଢିବାକୁ ଲାଗିଲେ, ରାମଚନ୍ଦ୍ର ତାଙ୍କ ଗୁଣ ସହିତ ବିଷୟଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲୋକପ୍ରିୟ ହେଲେ | ତାଙ୍କର ଏପରି ଏକ ଅନନ୍ୟ ପ୍ରତିଭା ଥିଲା ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ସେ ଅଳ୍ପ ବୟସରେ ସମସ୍ତ ବିଷୟଗୁଡ଼ିକରେ ଭଲଭାବେ ପରିଚିତ ହୋଇଥିଲେ | ସେ ସବୁ ପ୍ରକାର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଚଳାଇବା, ହାତୀ ଚଳିବା ଇତ୍ୟାଦିରେ ପାରଙ୍ଗମ ଥିଲେ। ସେ ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ଏବଂ ଗୁରୁମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରୁଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ସେବା ଜାରି ରଖିଥିଲେ | ତାଙ୍କର ତିନି ଭାଇ ଭରତ, ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଏବଂ ଶତ୍ରୁଘନ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଅନୁସରଣ କଲେ ।

Spread the love