ରକ୍ଷାବନ୍ଧନ ଦିନ ଏହି ସବୁ କଥା ଉପରେ ନିଶ୍ଚୟ ଧାନ ରଖନ୍ତୁ |

ରକ୍ଷାବନ୍ଧନ : ଭାଇ ଓ ଭଉଣୀଙ୍କ ପ୍ରେମର ପର୍ବ ରକ୍ଷା ବନ୍ଧନ ଚଳିତ ବର୍ଷ 22 ଅଗଷ୍ଟ ରବିବାର ଦିନ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭଉଣୀ ଏବଂ ଭାଇ ଏହି ଦିନକୁ ଅପେକ୍ଷା କରନ୍ତି | ଏହି ଦିନ ଭଉଣୀମାନେ ଡୋରି କିମ୍ବା ରାକ୍ଷୀକୁ ଭାଇମାନଙ୍କ ହାତରେ ବାନ୍ଧି ସେମାନଙ୍କ ଖୁସି ଏବଂ ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ କାମନା କରନ୍ତି | ଭାଇ ଜୀବନର ପ୍ରତ୍ୟେକ ସୁଖ ଏବଂ ଦୁଃଖରେ ମଧ୍ୟ ଭାଗ ନେଇଥାଏ ଏବଂ ତା’ର ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରେ | ରକ୍ଷାବନ୍ଧନ ଦିନ, ରାକ୍ଷୀ ଏକ ଶୁଭ ସମୟରେ ବନ୍ଧା ହୁଏ | ଏହା ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ଜିନିଷ ଅଛି, ଯାହାକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ରକ୍ଷାବନ୍ଧନ ଦିନ କେଉଁ ଜିନିଷକୁ ଏଡାଇବା ଉଚିତ୍ |

1. ରାକ୍ଷୀ କେବେ ରାହୁକାଲରେ ବନ୍ଧା ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏହି ସମୟ ଅଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଭଦ୍ରା ଏବଂ ରାହୁକାଲରେ କରାଯାଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟରେ ସଫଳତା ହାସଲ ହୁଏ ନାହିଁ | ଯଦିଓ ଏହି ବର୍ଷ ରାକ୍ଷସ ଭଦ୍ର ଭଦ୍ରରୁ ମୁକ୍ତ, ତଥାପି ଏହି ଦିନ ରାହୁକାଲଙ୍କୁ ମନେରଖନ୍ତୁ |

2. ରକ୍ଷାବନ୍ଧନ ଅବସରରେ, ଆପଣ କଳା ରଙ୍ଗ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ | କଳା ରଙ୍ଗ ନକାରାତ୍ମକତାର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ତେଣୁ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର ନକରିବା ଭଲ |

3. ରାକ୍ଷୀକୁ ଭାଇ ସହିତ ବାନ୍ଧିବାବେଳେ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ତାଙ୍କ ଚେହେରା ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ରାଖୀ ବାନ୍ଧିବାବେଳେ ପୂର୍ବ କିମ୍ବା ଉତ୍ତର ଦିଗକୁ ମୁହାଁଇବା ଭଲ |

4. ଭାଇ ଓ ଭଉଣୀ ରକ୍ଷାବନ୍ଧନ ଅବସରରେ ପରସ୍ପରକୁ ରୁମାଲ ଏବଂ ଟାୱେଲ ଉପହାର ଦେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଏହା ଭଲ ଭାବେ ବଡି ନଥାଏ |

5. ଭଉଣୀମାନଙ୍କୁ ତୀକ୍ଷ୍ଣ କିମ୍ବା ତୀକ୍ଷ୍ଣ ଜିନିଷ ଉପହାର ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଏହି ଦିନ ଦର୍ପଣ ଏବଂ ଫଟୋ ଫ୍ରେମ୍ ପରି ଉପହାର ଦେବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ |

6. ତିଲକ ସମୟରେ ଅକ୍ଷତଙ୍କୁ ଭାଇଙ୍କ ନିକଟରେ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ଛିଡା ହୋଇଥିବା ଚାଉଳ, ଭଙ୍ଗା ଚାଉଳ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | ଅକ୍ଷତ ଅର୍ଥାତ୍ ଯାହାର କୌଣସି କ୍ଷତି ନାହିଁ |

Spread the love