ରାକ୍ଷୀ ପର୍ବ କେବେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି?

ରାକ୍ଷୀ ପର୍ବ କେବେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା କେହି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ଭବନ ପୁରାଣରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଦେବତା ଏବଂ ଭୂତମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହେଲା, ସେତେବେଳେ ଭୂତମାନେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଉଥିଲା। ଭଗବାନ ଇନ୍ଦ୍ର ଭୟଭୀତ ହୋଇ ବ୍ରିହସପତିକୁ ଗଲେ। ସେଠାରେ ବସି ଇନ୍ଦ୍ରାଣୀଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଇନ୍ଦ୍ରାନୀ ସବୁକିଛି ଶୁଣୁଥିଲେ। ସେ ମନ୍ତ୍ରର ଶକ୍ତି ସହିତ ଏକ ରେଶମ ସୂତାକୁ ପବିତ୍ର କରି ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ହାତରେ ବାନ୍ଧିଲେ | ଘଟଣାଟି ହେଉଛି, ଏହା ଶ୍ରାବଣ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାଙ୍କ ଦିନ ଥିଲା | ଲୋକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହି ସୂତ୍ରର ଶକ୍ତି ସହିତ ଇନ୍ଦ୍ର ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲେ | ସେହି ଦିନଠାରୁ ଶ୍ରାବଣ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ଏହି ସୂତାକୁ ବାନ୍ଧିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଚାଲିଛି | ଏହି ସୂତ୍ର ଧନ, ଶକ୍ତି, ଆନନ୍ଦ ଏବଂ ବିଜୟ ଦେବାରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସକ୍ଷମ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ |

ଇତିହାସରେ କୃଷ୍ଣ ଏବଂ ଦ୍ରୋପଦୀଙ୍କ କାହାଣୀ ପ୍ରସିଦ୍ଧ, ଯେଉଁଥିରେ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ଆଘାତ ଲାଗିଥିଲା, ଦ୍ରୋପଦୀ ତାଙ୍କ ଶାରିର ଏକ ଖଣ୍ଡକୁ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଆହତ ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ବାନ୍ଧି ରଖିଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ଅନୁଗ୍ରହ ବଦଳରେ ଶ୍ରୀ କୃଷ୍ଣ ଦ୍ର ଦ୍ରୋପଦୀଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ। କୌଣସି ସଙ୍କଟରେ ଦ୍ରୋପଦୀଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି। ସ୍କନ୍ଦ ପୁରାଣ, ପଦ୍ମ ପୁରାଣ ଏବଂ ଶ୍ରୀମଦ୍ ଭାଗବତରେ ରାକ୍ଷସଭାନର ପ୍ରସଙ୍ଗ ଭାମନାଭତାର ନାମକ ଏକ କାହାଣୀରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ।

କାହାଣୀଟି ଏହିପରି କିଛି ଚାଲିଥାଏ, ଯେତେବେଳେ ଭୂତ ରାଜା ବାଲି 100 ଯାଗା ପୂରଣ କରିବା ପରେ ସ୍ୱର୍ଗରାଜ୍ୟକୁ ଛଡ଼ାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲେ, ଇନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦେବତା ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ନିକଟରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କଲେ | ତା’ପରେ ଭଗବାନ ଭାମାନ ଜଣେ ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କ ରୂପରେ ଅବତାରିତ ହୋଇ ଭିକ୍ଷା ମାଗିବା ପାଇଁ ରାଜା ବଳିଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିଲେ। ଗୁରୁ ମନା କରିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ବାଲି ତିନି ପାଦ ଜମି ଦାନ କରିଥିଲେ। ଭଗବାନ ସମଗ୍ର ଆକାଶ, ପାତାଳ ଏବଂ ପୃଥିବୀକୁ ତିନି ପାଦରେ ମାପିଲେ ଏବଂ ରାଜା ବାଲିକୁ ପାତାଳକୁ ପଠାଇଲେ | ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ରାଜାଙ୍କ ଗର୍ବକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥିବାରୁ ଏହି ପର୍ବ ବାଲେଭ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସିଦ୍ଧ | ଆଗରେ ରହିବାର ପ୍ରତିଜ୍ଞା ଗ୍ରହଣ କଲା | ସେହି ପ୍ରତିକାର ପରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ରାଜା ବଳି ପାଖକୁ ଯାଇ ରାକ୍ଷାସଭାନ୍ ବାନ୍ଧି ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଭାଇ କରାଇଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ପ୍ରଭୁ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ସାଙ୍ଗରେ ଆଣିଥିଲେ। ସେହି ଦିନ ଶ୍ରାବଣ ମାସର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ଥିଲା | ବିଷ୍ଣୁ ପୁରାଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଶ୍ରାବଣର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ହାୟଗ୍ରୀବ ଭାବରେ ଅବତାରିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କ ପାଇଁ ପୁନର୍ବାର ବେଦ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଭଗବାନ ହାୟାଗ୍ରିଭାଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ଜ୍ଞାନର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ |

Spread the love