ରାଫେଲ କଲା ନୂଆ ରେକଡ଼ ବାଟରେ ନ ରହି ୧୨ ଘଂଟାରେ ୧୭ ହଜାର କିଲୋମିଟର ଅତିକ୍ରମ କଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ନିଜର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ୧୨ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୭ ହଜାର କିଲୋମିଟର ଉଡ଼ିବାର ଏକ ନୂତନ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଫ୍ରାନ୍ସ ସେନାର ଏୟାର-ଟୁ-ଏୟାର ରିଫିଲିଂ ଅପରେଟର ମେଜର ପିଆରିକ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫ୍ରାନ୍ସ ହେଉଛି ୟୁରୋପର ପ୍ରଥମ ଦେଶ ଯିଏ ଏହି ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଏହି ଫରାସୀ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏୟାରବେସକୁ ଯାତ୍ରା କରିବା ସମୟରେ ୧୨ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୭୦୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲା ​​| ଏହାପୂର୍ବରୁ କୌଣସି ରାଫେଲ ବିମାନ ବାଟରେ ନ ଅଟକି ଏତେ ଦୂରତା ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇନଥିଲା |

ଏହାପୂର୍ବରୁ ରାଫେଲ ବିମାନ ଫ୍ରାନ୍ସଠାରୁ ଭାରତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସର୍ବାଧିକ ୬୭୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଫ୍ରାନ୍ସରୁ ଭାରତ ୩୬ ଟି ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ କିଣିଛି ଏବଂ ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୨୧ ଟି ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ମେଜର ପିଆରିକ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁରୋପରେ ରାଫେଲ ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଯାହାକି ୧୨ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଉଡ଼ିଛି |

ସୂଚନା ଥାଉ କି ବିଶ୍ୱରେ ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନର ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ଅନେକ ଦେଶ ରାଫେଲ ତିଆରି କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀ ଡାସଲ୍ଟରୁ ବିମାନ କିଣିଛନ୍ତି। ୨୦୧୬ ରେ ୩୬ଟି ରାଫେଲ ବିମାନ କିଣିବା ପାଇଁ ଭାରତ ଏକ ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲା। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୨୧ଟି ବିମାନ ଭାରତ ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ନିକଟରେ କ୍ରୋଏସିଆ ସହିତ ୧.୨ ବିଲିୟନ ଡଲାରରେ ୧୨ଟି ରାଫେଲ ମଲ୍ଟି ରୋଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ କିଣିବା ପାଇଁ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି | ଏହାପୂର୍ବରୁ ଫ୍ରାନ୍ସ ମିଶରକୁ ୩୦ଟି ରାଫେଲ ବିମାନ ଦେବା ପାଇଁ ୪.୫ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲା। ଫ୍ରାନ୍ସ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରୀସକୁ ୧୨ଟି ରାଫେଲ ବିକ୍ରି କରିଥିଲା ​​|

Spread the love