ମହାବୀର ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ଗୌତମ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କ’ଣ ବିଶେଷ ଅଛି |

ମହାବୀର ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ଗୌତମ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କ’ଣ ବିଶେଷ ଅଛି |

ଭାରତର ଅଧିକାଂଶ ହିନ୍ଦୁ ମହାବୀର ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ଦେଖନ୍ତି, ସେମାନେ ତାଙ୍କୁ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ବୋଲି ଭାବନ୍ତି। ହିନ୍ଦୁମାନେ ଅଧିକ ଗବେଷଣା କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି କାରଣ ସେମାନେ ନିଜ ଧର୍ମ ଏବଂ ସମାଜକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ | ତା’ପରେ ତାଙ୍କ ବୁଦ୍ଧିରେ ଅଧିକ ପ୍ରତିବାଦ ଏବଂ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ଅଛି | ଅନେକ କାରଣ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ଅଧିକ ରାଜନୈତିକ କାରଣ ଅଛି | ଠିକ୍ .. ଆପଣ ଭଗବାନ ମହାବୀର ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ଗୌତମବୁଦ୍ଧଙ୍କ ବିଷୟରେ 10 ଟି ଜିନିଷ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ?

1. ଗୌତମ ବୁଦ୍ଧ ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ 563 ମସିହାରେ ଏବଂ ପ୍ରଭୁ ମହାବୀର ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ 599 ମସିହାରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଭଗବାନ ମହାବୀର ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ଜନ୍ମ ପୂର୍ବରୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଦୁହେଁ ଏକ ସମୟରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଭଗବାନ ମହାବୀର ଚୈତ୍ର ଶୁକ୍ଲର ତ୍ରୟୋଦଶ ଦିନରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଗୌତମ ବୁଦ୍ଧ ବୈଶାଖ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ।

2. ଭଗବାନ ମହାବୀର ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଜନ୍ମ ସ୍ଥାନ ହେଉଛି କ୍ଷତ୍ରିଆ କୁଣ୍ଡ ଗ୍ରାମ (କୁଣ୍ଡଲପୁର-ବୈଶାଳୀ) ବିହାର ହୋଇଥିବାବେଳେ ଗୌତମ ବୁଦ୍ଧ ନେପାଳର ଲୁମ୍ବିନି ଜଙ୍ଗଲରେ ରୁକ୍ମିନାଡେ ନାମକ ଏକ ସ୍ଥାନରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

 

3.ଗୌତମ ବୁଦ୍ଧ ବୈଷ୍ଣବ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ଭାଟଭ୍ରିକ୍ ଅଧୀନରେ ସାମ୍ବୋଡି (ନିର୍ବାଣ) ହାସଲ କରିଥିଲେ। ଆଜି ଏହାକୁ ବୋଧି ଗଛ କୁହାଯାଏ, ଯାହା ବିହାରର ଗୟାଠାରେ ଅବସ୍ଥିତ | ମହାଭୀର ସ୍ୱାମୀ ବିହାରର ଜରିମବିକା ଗାଁ ନିକଟରେ, ସାଲ ଗଛ ନିକଟରେ ଥିବା ରିଜୁକୁଲା ନଦୀ କୂଳରେ ଥିବା ବୈଷ୍ଣବ ଶୁକ୍ଲା ୧୦ ରେ କୈବଲ୍ୟ ଜ୍ଞାନ ହାସଲ କରିଥିଲେ।

 

 

4. ମହାବୀର ସ୍ୱାମୀ କାର୍ତ୍ତିକ କୃଷ୍ଣ ଅମାବାସ୍ୟାରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ – ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ 527 ମସିହାରେ ପ୍ରାୟ 72 ବର୍ଷ ବୟସରେ। ମହାପାଠିନୀରଭାନା ପାଭାପୁରୀ ଉଦୟାନ (ବିହାର) ରେ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିଲେ | ଅର୍ଥାତ୍ ସେ ଶରୀର ଛାଡିଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ କି ଗୌତମ ବୁଦ୍ଧ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର କୁଶୀନଗରରେ ଯୁଗଳ ଶାଳ ଗଛ ଛାଇ ତଳେ 803 ବର୍ଷ ବୟସରେ ମହାପାରିନୀରଭାନା ହାସଲ କରିଥିଲେ, ବୈଷ୍ଣବ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

5. ଗୌତମ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ଜନ୍ମ ନାମ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ହୋଇଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ନାମ ଶୁଦ୍ଧୋହନ ଏବଂ ମାତାଙ୍କ ନାମ ମହାମାୟା ଦେବୀ। ଏଠାରେ ଭଗବାନ ମହାବୀର ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଜନ୍ମ ନାମ ବର୍ଦ୍ଧମାନ ଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ନାମ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ଏବଂ ମାତାଙ୍କ ନାମ ତ୍ରିଶାଲା ଥିଲା।

6. ଗୌତମ ବୁଦ୍ଧ ଜଣେ ଶାଖା କ୍ଷତ୍ରିୟ ଭାନ୍ସି ହୋଇଥିବାବେଳେ ମହାବୀର ସ୍ୱାମୀ ଜଣେ ଜଣାଶୁଣା କ୍ଷତ୍ରିୟ ବଂଶ ନାଥ ଥିଲେ। ଅର୍ଥାତ୍ ଉଭୟ ଛତ୍ର ରାଜବଂଶର ଥିଲେ |

7. ଉଭୟ ରାଜ ପରିବାରରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ | ଉଭୟେ ସତ୍ୟ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଘର ଛାଡିଥିଲେ। ଦୁହେଁ ଆର୍ଥିକ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ଜଙ୍ଗଲର ଏକ ଗଛର ଛାଇରେ ପ୍ରକୃତିର କୋଳରେ ଜୀବନ ବିତାଉଥିଲେ |

8. ବୁଦ୍ଧ ଦର୍ଶନର ମୁଖ୍ୟ ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଚାରି ଆର୍ଯ୍ୟ ସତ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ପ୍ରତୀକାସୁମପଡା, ଅଯୋଗ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ ଉପରେ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ନୀରବତା, ବୁଦ୍ଧ କାହାଣୀ, ଆନାକ୍ରୋନିଜିମ୍ ଏବଂ ନିର୍ବାଣ | ଯେହେତୁ ମହାବୀର ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପଞ୍ଚ ମହାଭୁତ, ଅନନ୍ତଭଡା, ସୟଦବାଦ୍ ଏବଂ ତ୍ରିରତନାରେ ସୀମିତ | ଏଥିରେ ସାଧାରଣତା ହେଉଛି ଯେ ଉଭୟ ଧର୍ମ ଅହିଂସା, ସତ୍ୟ, ଆପାରିଗ୍ରା, ଆଷ୍ଟେୟା, ସେଲିବ୍ରିଟି, ସମ୍ୟାକ୍ ଦର୍ଶନ, ସମିଆକ୍ ଜିଆନ୍, ସମିକ୍ ଚାର୍ଚା, ତତ୍ପରତା ଏବଂ ଧ୍ୟାନ, ନାସ୍ତିକତା ବିଦ୍ୟମାନ | ଉଭୟଙ୍କ ଆଦର୍ଶ ଅହିଂସା ଉପରେ ଆଧାରିତ ଥିଲା ଏବଂ ଉଭୟ ଅହିଂସା ଉପରେ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥିଲେ।

9. ତ୍ରିପାଠୀରେ ସଂକଳିତ ପାଲି ଭାଷାରେ ବୁଦ୍ଧ ତାଙ୍କର ଉପଦେଶ ଦେଇଥିଲେ | ମହାବୀର ସ୍ୱାମୀ ତାଙ୍କର ଉପଦେଶ ବିଶେଷ ଭାବରେ ପ୍ରକୃତ ଭାଷାରେ ଦେଇଥିବାବେଳେ ସେ ଅରଦାମାଗଡି ଏବଂ ପାଲି ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ।

10. ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ, ସାଲ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ, କ୍ଷତ୍ରିୟ, ତାପ, ଅହିମସା ଏବଂ ବିହାର ଉଭୟ ଜୀବନରେ ସମାନ। ବିହାର ଉଭୟଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ଥାନ ହୋଇଛି |

11. ମହାବୀର ଏବଂ ବୁଦ୍ଧ ମହାରାଜାଙ୍କର ଅନେକ ରାଜା ଶିଷ୍ୟ ଥିଲେ | କେବଳ ଗୌତମ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ଶିଷ୍ୟମାନେ ହିଁ ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମକୁ ଆଗକୁ ନେଇଥିଲେ। ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଆନନ୍ଦ, ଅନିରୁଦ୍ଧ (ଅନୁରୁଧା), ମହାକାଶପ, ରାନୀ ଖେମା (ମହିଳା), ମହାପ୍ରଜାପତି (ମହିଳା), ଭଦ୍ରିକା, ଭ୍ରିଗୁ, କିମ୍ବଲ, ଦେବଦତ୍ତ, ଏବଂ ଉପଲି (ବାରବାଟୀ) ପ୍ରମୁଖ ଥିଲେ। ମହାବୀରଙ୍କ ତିନିଜଣ ପ୍ରମୁଖ ଶିଷ୍ୟ ଗୌତମ, ସୁଧର୍ମା ଏବଂ ଜାମ୍ବୁ ମହାବୀରଙ୍କ ନିର୍ବାଣ ପରେ ଜୈନ ସଂଗଠନର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ।

12. ଦୁନିଆରେ କେବଳ ଭଗବାନ ମହାବୀର ଏବଂଗୌତମ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ବୁଦ୍ଧ ଏବଂ ମହାବୀରଙ୍କ ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କର ଅନେକ ପ୍ରକାରର ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କରାଯାଇ ଏକ ସ୍ତୁପ କିମ୍ବା ମନ୍ଦିରରେ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା। ଉଭୟଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକ ଧ୍ୟାନ କିମ୍ବା ଧ୍ୟାନର ଚିତ୍ରିତ | ମହାବୀର ସ୍ୱାମୀଙ୍କର ଅଧିକାଂଶ ମୂର୍ତ୍ତି ନଗ୍ନ ଥିବାବେଳେ ଗୌତମ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିଛନ୍ତି।

13. ମହାବୀର ସ୍ୱାମୀ ଜୈନ ତିର୍ତ୍ତନକରଙ୍କୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ଶେଷ ତିର୍ଥନକାରା ଥିଲେ | ଯେତେବେଳେ ହିନ୍ଦୁମାନେ ଗୌତମ ବୁଦ୍ଧଙ୍କୁ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର ନବମ ଅବତାର ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି | ପାଲି ଗ୍ରନ୍ଥରେ 27 ଟି ବୁଦ୍ଧଭାରତ ଉଲ୍ଲେଖ ଥିବାବେଳେ ଯେଉଁଥିରେ ଗୌତମ ବୁଦ୍ଧଙ୍କୁ 24 ତମ ଅବତାର ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | କିଛି ଲୋକ ତାଙ୍କୁ ଶିବଙ୍କର ଅବତାର ବୋଲି ଭାବନ୍ତି |

Spread the love