ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ଛତିଶଗଡରେ ମଦର ହୋମ ଡେଲିଭରିକୁ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ

ଛତିଶଗଡ : ଛତିଶଗଡ଼ରେ ହେବ ମଦର ହୋମ ଡେଲିଭରି । କରୋନା ମହାମାରୀ ପାଇଁ ଲଗାଯାଇଥିବା ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ଛତିଶଗଡ ସରକାର ଅନଲାଇନ୍ ମଦ ବିକ୍ରିକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି । ଏବେ ଲକଡାଉନରେ ଲୋକେ ଘରେ ବସି ଅନଲାଇନ ମଦ ଅର୍ଡ଼ର କରିପାରିବେ । ଏନେଇ ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ ବାଣିଜ୍ୟିକ ଟିକସ ବିଭାଗ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଅବକାରୀ କମିସନରଙ୍କୁ ଅନଲାଇନ୍ ଅର୍ଡର ମାଧ୍ୟମରେ ଘରେ ମଦ ବିତରଣ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଅବକାରୀ ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି। ଲକଡାଉନ୍ ଅବଧିରେ ବେଆଇନ ଉତ୍ପାଦନ, ବିକ୍ରୟ, ପରିବହନ ଏବଂ ମଦ ଜବତକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସୋମବାର ଠାରୁ ଅନଲାଇନ୍ ଅର୍ଡର ମାଧ୍ୟମରେ ମଦର ହୋମ ଡେଲିଭରୀ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ଅବକାରୀ ବିଭାଗର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

ତେବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର ଏହି ନିଷ୍ପତିକୁ ବିରୋଧୀ ବିଜେପି ସମାଲୋଚନା କରିଛି, ପାର୍ଟି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ରୋଗିମାନଙ୍କର ଉନ୍ନତ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ବଦଳରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ମଦ ଯୋଗାଇବାକକୁ ସରକାର ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଉଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ ବାଣିଜ୍ୟିକ ଟିକସ ବିଭାଗ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଏକ୍ସାଇଜ୍ କମିଶନରଙ୍କୁ ଅନଲାଇନ୍ ଅର୍ଡର ମାଧ୍ୟମରେ ଘରେ ମଦ ବିତରଣ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ସମୟରେ ମଦ ଦୋକାନ ଗୁଡିକ ଖୋଲିବାକୁ ସରକାର ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରି ନାହାନ୍ତି । ଲକଡାଉନ୍ ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ବେଆଇନ ଉତ୍ପାଦନ, ବିକ୍ରୟ, ପରିବହନ ଏବଂ ମଦ ଜବତକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସୋମବାର ଠାରୁ ଅନ୍ଲାଇନ୍ ଅର୍ଡର ମାଧ୍ୟମରେ ଏହାର ଘର ବିତରଣ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ଏକ୍ସାଇଜ୍ ବିଭାଗର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି । ତେବେ ସକାଳ ୯ ରୁ ରାତି ୮ ଟା ପଯ୍ୟନ୍ତ ମଦର ହୋମ ଡେଲିଭରିକୁ ସରକାର ଅନୁମୋଦନ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ଲଙ୍କଜ୍ଞର ହୋଇଥିବା କଟକଣା ଅନୁଯାଇ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ସମୟ ସୂଚୀରେ ପରିବର୍ତନ କରିପାରିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । ଛତିଶଗଡ ଷ୍ଟେଟ ମାର୍କେଟିଂ କର୍ପୋରେସନ୍ ଲିମିଟେଡ୍ (ସିଏସ୍ଏମ୍ସିଏଲ୍) କେଉଁ ଦୋକାନଗୁଡିକ ହୋମ ଡେଲିଭରି ସେବା ଯୋଗାଇବ ସେ ନେଇ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିବେ ଏବଂ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଅର୍ଡର ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଦେୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଗତବର୍ଷ କରୋନା ଲକ୍‌ଡାଉନ ସମୟରେ ମେ ମାସରେ ରାଜ୍ୟରେ ମଦର ହୋମ ଡେଲିଭରିକୁ ଅନୁମୋଦନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା ।

Spread the love