ଭାରତରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା କରୋନା ନୂଆ ଭୂତାଣୁ ନାଁ ‘କପ୍ପା’ ଓ ‘ଡେଲଟା’

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କରୋନା ଭାରିଆଣ୍ଟର ଅସ୍ତିତ୍ୱକୁ ନେଇ ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ SARS-CoV-2 ର ନାମ ଉଚାରଣ ଏବଂ ମନେରଖିବାରେ ସହଜ ହେବା ଭଳି ନାମକରଣ କରିଛି । କରୋନ ପାଇଁ ଦାୟୀ ହୋଇଥିବା ଭାଇରସର ନାମକରଣ ଗ୍ରୀକ ଅଲଫାବେଟର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ନାମିତ ହୋଇଛି । ବ୍ୟାପକ ପରାମର୍ଶ ଏବଂ ତର୍ଜମା ପରେ ଏହି ନାମ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି । ଏଥିପାଇଁ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ଏହା କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲା । ଏଥିରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ ନାମକରଣ ପ୍ରଣାଳୀରେ ବିଶେଷଜ୍ଞ, ଏବଂ ଅଣ-ଆଣବିକ, ଜୀବାଣୁ ଟକ୍ସୋନୋମିକ୍ ବିଶେଷଜ୍ଞ, ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପ୍ରାଧିକରଣ । ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଲେବଲ୍ ନ୍ୟସ୍ତ କରିବ ଯାହାକି ଭାରିଏଣ୍ଟସ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଟର୍ସ କିମ୍ବା ଭାରିଏଣ୍ଟସ୍ ଅଫ୍ କନ୍ସର୍ନ ଭାବରେ ନିର୍ମିତ । ଭାରତରେ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୦ରେ ପ୍ରଥମ କରି ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା କରୋନା ଭାରିଆଣ୍ଟ B.1.617.2 G/452R.V3 ର ନାମକୁ ଡେଲ୍ଟା ରଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି । ସେହିଭଳି ଭାରତରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା କରୋନାର ୨ୟ ଷ୍ଟ୍ରେନର(B.1.617.1) ନାମ ‘କପ୍ପା’ ରଖାଯାଇଛି । ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ରେ ବ୍ରିଟେନରେ ମିଳିଥିବା କରୋନା ଭାରିଆଣ୍ଟ ନାମ ‘ଆଲଫା’ ରଖାଯାଇଛି । ଏଥି ସହିତ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ମିଳୁଥିବା ଭାରିଆଣ୍ଟର ନାମ ‘ବିଟା’ ରଖାଯାଇଛି । ଗତ ବର୍ଷ ବ୍ରାଜିଲରେ ମିଳିଥିବା ଷ୍ଟ୍ରେନକୁ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ନାମକରଣ କରିଥିଲା । ଗତ ବର୍ଷ ଆମେରିକାରେ ଚିହ୍ନଟ ଭାରିଆଣ୍ଟର ନାମ ‘ଏପସିଲନ୍’ ଏବଂ ଫିଲିପାଇନ୍ସରେ ଏବର୍ଷ ମିଳଥିବା ଭାରିଆଣ୍ଟର ନାମ ‘ଥିଟା’ ରଖାଯାଇଛି ।

ଦେଶରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଏବେ କମିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ଶୀଘ୍ର ହ୍ରାସ ପାଉଛି। କିନ୍ତୁ ତଥାପି ଦୈନିକ ମାମଲା ସଂଖ୍ୟା ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ୧,୨୭,୫୧୦ ଟି ନୂଆ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିବାବେଳେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ୨୭୯୫ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଏଥି ସହିତ ଗତ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ମୋଟ ୨,୫୫,୨୮୭ ରୋଗୀ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ନିଜ ଘରକୁ ଫେରିଛନ୍ତି। ନୂତନ ରୋଗୀଙ୍କୁ ମିଶାଇ ଦେଶରେ ମୋଟ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨,୮୧,୭୫,୦୪୪ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨,୫୯,୪୭,୬୨୯କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ଜୀବାଣୁ କାରଣରୁ ଦେଶରେ ୩,୩୧,୮୯୫ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ଦେଶରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିରୋଧରେ ଟିକାକରଣ ଅଭିଯାନ ମଧ୍ୟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଚାଲିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋଟ ୨୧,୬୦,୪୬,୬୩୮ ଡୋଜ ଦିଆଯାଇଛି।

 

Spread the love