ରାମ ନବମୀଙ୍କର ଇତିହାସ ଏବଂ ମହତ୍ତ୍ୱ |

ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ଜନ୍ମର ଇତିହାସ |
ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ଜନ୍ମକୁ ସ୍ମରଣ କରିବା ପାଇଁ ପାଳନ କରାଯାଉଥିବା ରାମ ନବମୀ ହେଉଛି ଏକ ବସନ୍ତ ହିନ୍ଦୁ ପର୍ବ ଯାହାକି ଚୈତନ୍ୟ ନବରାତ୍ରୀଙ୍କ ନବମ ଦିନରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ସପ୍ତମ ଅବତାର ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କ ଜନ୍ମକୁ ପାଳନ କରିଥାଏ। ସେ ତ୍ରେତୟା ଯୁଗରେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାଜା ଦଶରଥ ଏବଂ ରାଣୀ କୌଶଲ୍ୟାଙ୍କ ଠାରୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ। ହିନ୍ଦୁ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ପର୍ବ ଚୈତ୍ର ମାସର ଶୁକ୍ଲ ପକ୍ଷ (ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଅର୍ଦ୍ଧ) ରେ ପଡେ |

ଏହି ଦିନ ଭକ୍ତମାନେ ଶାନ୍ତି, ସମୃଦ୍ଧତା ଏବଂ ସଫଳତା ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତି ଏବଂ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କଠାରୁ ଆଶୀର୍ବାଦ ନେଇଥାନ୍ତି । ରାମ ନବମୀ ମଧ୍ୟ ନବରାତ୍ର ନବମ ଦିନ ପାଳନ କରନ୍ତି ଓ କିଛି ଭକ୍ତମାନେ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାନ୍ତି। ହିନ୍ଦୁମାନେ ଏହି ଦିନ କାନିଆ ପୂଜାର ରୀତିନୀତି ମଧ୍ୟ କରନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ଘରେ ୯ ଜଣ ଝିଅଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଥାଏ ଏବଂ ସମ୍ମାନ ଦିଆଯାଏ କାରଣ ହିନ୍ଦୁମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଦେବୀଙ୍କର ପ୍ରଦର୍ଶନ। ସୋଜି ହାଲୱା, ଖିରି ଓ ପୁରୀକୁ ନେଇ ଏକ ପ୍ରସାଦ ମଧ୍ୟ ପୂଜା ରୀତିନୀତି ପରେ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଏ |

ରାମ ନବମୀଙ୍କର ଇତିହାସ ଏବଂ ମହତ୍ତ୍ୱ |

ରାମ ନବମୀ ରାମ ପାଠରେ ଲିପିବଦ୍ଧ ହୋଇଛି, ବିଶେଷକରି ରାମାୟଣରେ, ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ଦୁଇଟି ମହାନ ସଂସ୍କୃତ ଉପନ୍ୟାସ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୋଇଛି | ରାମ ନାଭାମୀଙ୍କ କାହାଣୀକୁ ଭ୍ରଥା କଥା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏଥିରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି ଯେ ରାଜା ଦଶରଥ ଏବଂ ତାଙ୍କର ତିନି ରାଣୀ, କୌଶଲ୍ୟା , କୈକେଇ ଏବଂ ସୁମିତ୍ରା ରୁଷି ବୈଷ୍ଣବଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ପୁଟ୍ରା କାମେଷ୍ଟୀ ଯାଗା କିପରି କରିଥିଲେ, ଯେତେବେଳେ କି ରାଜା ଦଶରଥଙ୍କ କୌଣସି ପତ୍ନୀ ତାଙ୍କୁ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ବହନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇନଥିଲେ। ଯଜ୍ଞ ପରେ ତିନି ରାଣୀଙ୍କୁ ଖିରି ଦିଆଗଲା, ଯାହା ପ୍ରଭୁ ଯଜ୍ଞଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ରାଣୀମାନେ ଖିରି ଖାଇବା ପରେ ଗର୍ଭବତୀ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଚୈତ୍ର ମାସର ନବମ ଦିନରେ ରାଣୀ କୋଉଶଲ୍ୟା ରାମଙ୍କୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ। ଭରତ, ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଏବଂ ସର୍ତ୍ତୃଘନ ଅନ୍ୟ ରାଣୀମାନଙ୍କଠାରୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ |

ରାଜା ଦଶରଥ ତାଙ୍କ ତୃତୀୟ ପତ୍ନୀ କୈକେଇ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶୃତି ହେତୁ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କୁ ଅଯୋଧ୍ୟାର ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ରୁ ବଂଚିତ ହେବାକୁ ପଡିଲା । ଅବଶ୍ୟ, ସେ 14 ବର୍ଷ ବନର୍ବାସରୁ ଫେରିବା ପରେ ଜଣେ ରାଜ୍ୟକୁ ଶାସନ କଲେ ଏବଂ ଜଣେ ଧାର୍ମିକ ତଥା ଜନ ପ୍ରିୟ ଶାସକ ହେଲେ।

ଏହାକୁ କିପରି ପାଳନ କରାଯାଏ |

ରାମନବମୀ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ବଡ ହିନ୍ଦୁ ପର୍ବ ଏବଂ ଏହା ଅନେକ ଉପାୟରେ ପାଳନ କରାଯାଏ | କିଛି ଭକ୍ତ ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କ ପ୍ରତିମା ସ୍ଥାପନ କରନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନକୁ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ବ୍ରତ ରଖନ୍ତି | ମୂର୍ତ୍ତି ଆଗରେ ଏକ ଦୀପ ପ୍ରଜ୍ୱଳିତ ହୁଏ ଏବଂ ଭଗବାନଙ୍କୁ ନ ନଈବେଦ୍ୟ ଭାବରେ ଖିରି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଏ | ଅନେକ ଭକ୍ତ ମଧ୍ୟ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଦାନ କରିଥାନ୍ତି | ହିନ୍ଦୁମାନେ ଏହି ଦିନ କନିଆ ପୂଜାର ରୀତିନୀତି ମଧ୍ୟ କରନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ଘରେ ନଅ ଜଣ ଝିଅଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଥାଏ ଏବଂ ସମ୍ମାନ ଦିଆଯାଏ କାରଣ ହିନ୍ଦୁମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ନାରୀର ପୂଜା ମାନେ ଦେବୀଙ୍କର ପୂଜା । ହାଲୱା ଏବଂ ପୁରୀକୁ ନେଇ ଏକ ପ୍ରସାଦ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇ ଝିଅ ମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଏ |

Spread the love