ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ନିର୍ବାଚନ ପର୍ଯ୍ୟାୟ -3 ଭୋଟିଂ : 1 PM ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 53.89 ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ, ହୁଗଲିରେ ସର୍ବାଧିକ ମତଦାନ |

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ପ୍ରାୟ 54 ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି। ତିନୋଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ବ୍ୟାପିଥିବା 31 ଟି ସିଟ୍ ପାଇଁ ମତଦାନ ଚାଲିଛି – ଦକ୍ଷିଣ 24 ପରଗାନାରେ 16 ଟି (ଭାଗ ଦ୍ୱିତୀୟ), ହାୱଡାରେ ସାତଟି (ଭାଗ ପ୍ରଥମ) ଏବଂ ଆଠଟି ହୁଗଲିରେ (ଭାଗ I) | ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଭୋଟ୍ ହୁଗଲିରେ 58.15 ପ୍ରତିଶତ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ପରେ ହାୱଡାରେ 53.95 ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ 24 ପରଗାନା 51.67 ପ୍ରତିଶତ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି।
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆଜି କୋଚ ବେହେରାଠାରେ ଏକ ବିଶାଳ ସମାବେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି। ଭୋଟ୍ ବିଭାଜନକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରି କୋଚ ବେହେରା ଠାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କ BJP ଣସି ବିଜେପି ନେତା ହୋଇଥାନ୍ତେ (ହିନ୍ଦୁ ଭୋଟ୍ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରନ୍ତି) ତେବେ ଆୟୋଗ ଅନେକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପଠାଇଥାନ୍ତେ ଏବଂ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏହା ବିଷୟରେ ବ୍ୟାପକ ଲେଖିଥାନ୍ତେ। ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟିଏମସିର ପ୍ରସ୍ଥାନ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି |

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଟିଏମସି ନେତା ଗୁଟାମ ଘୋଷଙ୍କ ବାସଭବନରେ ତିନୋଟି ଇଭିଏମ୍ ଏବଂ ଚାରିଟି ଭିଭିପିଏଟ୍ ମେସିନ୍ ମିଳିବା ପରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଜଣେ ସେକ୍ଟର ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରିଥିଲେ। ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଉଲୁବେରିଆ ଆସନରେ ସେକ୍ଟର 17 ର ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ସେକ୍ଟର ଅଫିସର ତପନ ସାର୍କ ଗୁଟାମ ଘୋଷ ନାମକ ଜଣେ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ଘରେ ରାତି କଟାଇଥିଲେ। ସାର୍କ ସହିତ ଇଭିଏମ୍ ଏବଂ ଭିଭିପିଏଟ୍ ମେସିନ୍ ରିଜର୍ଭ ଷ୍ଟକ୍ ର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲା | କମିଶନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ଏହି ଭୋଟ୍ ପାଇଁ ଏହି ଇଭିଏମ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ ନାହିଁ।

31 ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ପୋଲରେ ଏକ ତିନି କୋଣ ଅନୁକୋଣ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଘଟୁଛି ଯାହା ପାଇଁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଚାଲିଛି | 78.5 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଭୋଟର 205 ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ସ୍ଥିର କରିବେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଶିଷ୍ଟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେଉଛନ୍ତି ବିଜେପି ନେତା ସନ୍ସ୍ନ୍ ଦାସଗୁପ୍ତ, ଟିଏମସି ମନ୍ତ୍ରୀ ଆଶିମା ପାଟ୍ରା ଏବଂ ସିପିଆଇ (ଏମ୍) ନେତା କାଣ୍ଟି ଗାଙ୍ଗୁଲି। 10,871 ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଜଗିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବାହିନୀର 618 କମ୍ପାନୀ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି, ଯାହାକୁ ଆୟୋଗ ଦ୍ୱାରା “ସମ୍ବେଦନଶୀଳ” ଚିହ୍ନିତ କରାଯାଇଛି। ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମତଦାନ କରିବାକୁ ଯାଉଥିବା 31 ଟି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ମଧ୍ୟରୁ ତ୍ରିନାମୁଲ 2016 ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​30 ଟି ଆସନ ଜିତିଥିବାବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ହାୱଡାରେ ଜିଲ୍ଲାର ଅମତା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀକୁ ବ୍ୟାଗ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା।

Spread the love