ଏହି ଗାଁ ରେ ପୁରୁଷ ବିନା ରହିଥାନ୍ତି ସୁନ୍ଦରୀ ମହିଳା !

ଏହି ଦୁନିଆରେ ବହୁତ ଆଶ୍ଚଯ୍ୟ ଘଟଣା ମାନ ଘଟୁଛି ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏମିତି ଏକ କଥା କହିବୁ ଯାହାକୁ ସୁଣି ଆପଣ ଆଚମ୍ବିତ ହୋଇଯିବେ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ଆଶ୍ଚଯ୍ୟ କଥାଟି | ଏମିତି ଏକ ଗାଁ ଅଛି ଯେଉଁଠି କୌଣସି ପୁରୁଷ ରୁହନ୍ତି ନାହିଁ । କେବଳ ସୁନ୍ଦରୀ ମହିଳା ମାନେ ଏହି ଗାଁ ରୁହନ୍ତି । ଏହି ମହିଳା ମାନେ ବିନା ପୁରୁଷରେ ଏହି ଗାଁ ରେ ବୋର ହୋଇ କରିଥାନ୍ତି ଏପରି କାମ । କଣ୍ଟା ବାଡ଼ରେ ଘେରି ରହିଥିବା ସମ୍ବୁରୁର କେନିଆ ଉମୋଜା ଗାଁ ରେ ପୁରୁଷମାନ ଙ୍କୁ ଭିତରକୁ ଯିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି ।

ଗତ 31ବର୍ଷ ଧରି, କେବଳ ମହିଳାମାନେ ଏଠାରେ ନିଜ ଜୀବନ ଏକାକୀ ବିତାଉଛନ୍ତି । 1990 ରେ, ଏହି ଗ୍ରାମଟି 15 ଜଣ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ରହିବାକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁମାନଙ୍କ ସହିତ ବ୍ରିଟିଶ ସୈନିକମାନେ ବଳାତ୍କାର କରି ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ, ଗାଁ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ହିଂସାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ମହିଳାମାନେ ଲୁଚି ରହିଲେ । ଇଂରେଜ ମାନେ ଏହି ଗାଁ ର ମହିଳା ମାନଙ୍କୁ ଧର୍ଷଣ କରିବା ପରେ ଏହି ମହିଳା ମାନେ ଏପରି ଏକ ନିୟମ ଲାଗୁ କରିଥିଲେ ଯେ ଗାଁ ମଧ୍ୟକୁ କୌଣସି ପୁରୁଷ ପ୍ରବେଶ କରି ପାରିବେ ନାହିଁ ।

ଏହି ଗାଁରେ କେବଳ ମହିଳାମାନେ ବାସ କରିଥାନ୍ତି । ସେଠାରେ ସେ ନିଜ ପିଲା ଏବଂ ନିଜର ଅଲଗା ଜୀବନ ସହିତ ରୁହନ୍ତି । ସରଳ ଭାବରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଏଠାରେ ଜଣେ ପୁରୁଷ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଆଗମନ ଉପରେ ଏକ ନିଷେଧାଦେଶ ଅଛି । ଏହାର ଏକ ଦୃଢ଼ କାରଣ ଅଛି ଯାହାକୁ ଆମେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ । ଏଠାରେ ରହୁଥିବା ମହିଳାମାନେ କେବଳ ଗର୍ଭବତୀ ନୁହଁନ୍ତି, କୌଣସି ପୁରୁଷ ବିନା ସନ୍ତାନ ପ୍ରସବ କରନ୍ତି ଏବଂ ଶାରୀରିକ ସମ୍ବନ୍ଧ ମଧ୍ୟ ରଖନ୍ତି ଘରେ କୌଣସି ମରଦ ନଥାଇ ମଧ୍ୟ ।

ଏହି ଗ୍ରାମରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରାୟ 250 ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁ ବାସ କରୁଛନ୍ତି । ଗାଁରେ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ସାଂସ୍କୃତିକ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ସମ୍ବୁରୁ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ପରିଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ମହିଳାମାନେ ଏକ ଅଭିଯାନ ଚଳାଉଛନ୍ତି । ଏହି ଗାଁର ନିଜସ୍ୱ ୱେବସାଇଟ୍ ମଧ୍ୟ ଅଛି । ଏଠାରେ ରହୁଥିବା ମହିଳାମାନେ ମଧ୍ୟ ଗାଁର ସୁବିଧା ପାଇଁ ପାରମ୍ପାରିକ ଅଳଙ୍କାର ତିଆରି କରି ବିକ୍ରି କରିଥାନ୍ତି ।

ବିନା ପୁରୁଷରେ କିପରି ହୁଅନ୍ତି ମା :

 

ଏହି ଗାଁ ମଧ୍ୟକୁ ପୁରୁଷ ପ୍ରବେଶ ନିଷେଧ ଅଟେ । କିନ୍ତୁ ମହିଳା ମାନେ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ପାଇଁ ଗାଁ ବାହାର ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟକୁ ଯାଇଥାନ୍ତି । ସେଠାରେ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖି ଗାଁ ଭିତରକୁ ଫେରି ଆସନ୍ତି । ଏହି ଗାଁ ରେ ବିବାହ ନୁହେଁ ଯିଏ ଯାହା କୁ ପସନ୍ଦ କରି ପାରିଲା । ମହିଳା ମାନେ ଗର୍ଭବତୀ ହୋଇ ପ୍ରସବ କରି ସରିଲା ପରେ ଯଦି ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ହୁଏ ତେବେ 10 ବର୍ଷ ର ହେବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ପୁଅ ମାନଙ୍କ ଗାଆଁ ରେ ଛାଡି ଦିଆ ଯାଇଥାଏ । ପୁରୁଷ ମାନେ ବାଳକ ମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ସହ ଲାଳନ ପାଳନ କରିଥାନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମର ଏହି ଲେଖାଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ସେଆର କରନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ କମେଣ୍ଟ କରନ୍ତୁ । ଆଗକୁ ଆମ ସହିତ ରହିବା ପାଇଁ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।

Spread the love