ପ୍ରାର୍ଥୀ, ମତଦାନ ଏଜେଣ୍ଟଗୁଡିକ ଗଣନା କେନ୍ଦ୍ରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପାଇଁ କରନା ପରୀକ୍ଷା ରିପୋର୍ଟ ନେଗେଟିଭ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆବଶକ୍ୟ |

ପ୍ରାର୍ଥୀ, ମତଦାନ ଏଜେଣ୍ଟଗୁଡିକ ଗଣନା କେନ୍ଦ୍ରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପାଇଁ କରନା ପରୀକ୍ଷା ରିପୋର୍ଟ ନେଗେଟିଭ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆବଶକ୍ୟ |

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ନିର୍ବାଚନ 2021 : ଏହା ଆସାମ, କେରଳ, ତାମିଲନାଡୁ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ପୁଡୁଚେରୀର ୟୁନିଅନ୍ ଟେରିଟୋରୀରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଋତୁ | ଏପ୍ରିଲ 6 ରେ କେରଳ, ତାମିଲନାଡୁ ଏବଂ ପୁଡୁଚେରୀରେ ଗୋଟିଏ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମତଦାନ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଆସାମର ଭୋଟରମାନେ ତିନିଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭୋଟ୍ ଦେଇଛନ୍ତି। କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟରେ ବଙ୍ଗଳାରେ ମତଦାନ ଆଠଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଚାଲିଛି କଡା ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ COVID-19 ର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ମଧ୍ୟରେ | ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ସାତଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି | ବଙ୍ଗଳାର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଏପ୍ରିଲ 29 (ଆସନ୍ତାକାଲି) ରେ ହେବ। ମତଦାନ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଏପ୍ରିଲ୍ 29 ରେ ଏକଜିଟ୍ ପୋଲ୍ ଫଳାଫଳ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ। ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ ଭୋଟ୍ ଗଣନା ମେ ୨ରେ ହେବ। ବେଙ୍ଗଲରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି) କୁ ହରେଇବା ପାଇଁ ଲଢେଇ କରୁଛି।

ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନରେ ନାଟକୀୟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଆସାମରେ କଂଗ୍ରେସ, AIUDF ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳ ଗଠିତ ମିଳିତ ବିରୋଧୀ ଦଳ ‘ମହାଜୋଟ୍’ର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କ୍ଷମତାକୁ ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ଆଶା କରୁଛି। ବଙ୍ଗଳାର ସହଯୋଗୀ ଥିବା କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ବାମପନ୍ଥୀ ଦଳ କେରଳରେ କ୍ଷମତା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଛନ୍ତି। କଂଗ୍ରେସ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ UDF ଏବଂ ଶାସକ LDF 1980 ଦଶକରୁ ବିକଳ୍ପ ନିର୍ବାଚନରେ ଜିତି ଆସୁଛନ୍ତି।

ତାମିଲନାଡୁର ଶାସକ AIADMK ଏମ.କେ ଷ୍ଟାଲିନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଡିଏମକେ ଏବଂ ଏହାର ସହଯୋଗୀ ଭାଗିଦାରୀଙ୍କ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ମଧ୍ୟରେ ବିଜେପି ସହ ମିଳିତତା ଜାରି ରଖିଛି। ତେବେ, ଦକ୍ଷିଣ ରାଜ୍ୟରେ ଏଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ ଥିବା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ବିଷୟ ହେଉଛି କି ଅଭିନେତା କମଲ ହାସନ ଏବଂ ଟିଟିଭି ଧିନାକରନଙ୍କ ଏମଏମକେ ସମେତ କେତେକ ଛୋଟ ଦଳ କିପରି ମତଦାନ ଫଳାଫଳକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିପାରନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନର ସପ୍ତାହେ ପୂର୍ବରୁ ତ୍ରୁଟି ହେତୁ ସେମାନଙ୍କ ସରକାର ଭୁଶୁଡି ପଡିଥିବା ବେଳେ ଭି ନାରାୟଣସ୍ୱାମୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ କଂଗ୍ରେସ ପୁଡୁଚେରୀରେ ବିଜେପି-ଏନଆର କଂଗ୍ରେସ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ସହ ଲଢ଼ୁଛି।

 

Spread the love