ଦୟା, ପ୍ରେମ, କରୁଣା ଏବଂ ଅହିଂସା ର ପରମାତ୍ମା ପ୍ରଭୁ ମହାବୀରଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ |

ଦୟା, ପ୍ରେମ, କରୁଣା ଏବଂ ଅହିଂସା ର ପରମାତ୍ମା ପ୍ରଭୁ ମହାବୀରଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ |

ଜୈନ ଧର୍ମର 24 ତମ ତିର୍ଥନକରା ଭଗବାନ ମହାବୀରଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ଆଜି ମହାବୀର ଜୟନ୍ତୀ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା | ‘ମହାବୀର ଜୟନ୍ତୀ’ ପ୍ରଭୁ ମହାବୀରଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ଭାବରେ ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ଜୈନ ମାନେ ପାଳନ କରନ୍ତି | ମହାବୀର ଜୟନ୍ତୀଙ୍କ ସହିତ ଏହି ଦିନ ମହାବୀର ଜନମଲକାନକ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା | ଜୈନ ଦିଗମ୍ବରା ଏବଂ ଶ୍ୱେତାମ୍ବର ଚୈତ୍ର ମାସର 13 ତମ ଦିନରେ ଏହି ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରିଥାନ୍ତି |

ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ 599 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ବୈଷ୍ଣବ ଗଣତନ୍ତ୍ରର କ୍ଷତ୍ରିଆ କୁଣ୍ଡଲପୁରରେ ପିତା ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ଏବଂ ମାତା ତ୍ରିଶାଲାଙ୍କ ତୃତୀୟ ସନ୍ତାନ ଭାବରେ ଚରମ ଶୁକ୍ଳ (ତ୍ରେୟଦଶୀ) ଙ୍କ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ବର୍ଦ୍ଧମାନ ପରେ ମହାବୀର ସ୍ୱାମୀ ହୋଇଥିଲେ। ବିହାରର ମୁଜାଫରପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଆଜିର ବାସାଡ ଗା ସେହି ସମୟରେ ବୈଷ୍ଣବ ନାମରେ ପରିଚିତ ଥିଲା।
ତାଙ୍କ ଜୀବନ ବଳିଦାନ ଏବଂ ଅନୁତାପରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା | ସେ ଏକ ଲୁଗାପଟା ମଧ୍ୟ ଧରିନଥିଲେ। ଯେଉଁ ସମୟରେ ପ୍ରଭୁ ମହାବୀର ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ସେହି ସମୟରେ ହିଂସା, ପଶୁ ବଳିଦାନ, ଜାତି-ଭେଦଭାବ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ସେ ବିଶ୍ୱକୁ ସତ୍ୟ, ଅହିଂସା ଶିକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ। ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ପ୍ରଚାର କଲା |

ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ଜୈନ ଧର୍ମର 23 ତମ ତିର୍ଥନକରା ପାଶ୍ୱନାଥ (ପାର୍ବନାଥ ମହାବୀରର 250 ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ) ଅନୁସରଣ କରିଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ମହାବୀର ଶିଶୁ ଅବସ୍ଥାରେ ଥିଲେ, ଇନ୍ଦ୍ର ଦେବ ତାଙ୍କୁ ସୁମେରୁ ପର୍ବତକୁ ନେଇ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କଲେ | ମହାବୀର ସ୍ୱାମୀ ତାଙ୍କ ପିଲାଦିନକୁ ରାଜପ୍ରାସାଦରେ ଅତିବାହିତ କରିଥିଲେ | ମହାବୀର ଯେବେ ବନରେ ଯଶୋଦା ନାମକ ରାଜକାନ୍ୟାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ପ୍ରିୟଦର୍ଶନା ନାମକ ଏକ ଝିଅ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ 28 ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ବଡ଼ ଭାଇ ନନ୍ଦିଭାର୍ଡନଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ଘରେ 2 ବର୍ଷ ରହିଲେ। ସର୍ବଶେଷରେ, 30 ବର୍ଷ ବୟସରେ, ସେ ମାର୍ଗାଶୀର କୃଷ୍ଣ ଦାଶାମୀଙ୍କ ଦିନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ମହାବୀର ଏହି ଅବଧିରେ କଠୋରତା, ସଂଯମତା ଏବଂ ସମାନତା ଅଭ୍ୟାସ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପଞ୍ଚ ମହାଭାରତପୁତ୍ର ଧର୍ମ ପାଳନ କରିଥିଲେ। ସେ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ ଯେ ଇନ୍ଦ୍ରିୟମାନଙ୍କର ଆନନ୍ଦ, ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା କେବଳ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଆଘାତ କରି ମିଳିପାରିବ | ତେଣୁ, ସେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ନେହପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଚରଣ କରି ଦୁନିଆକୁ ଅହିଂସା କରିବାର ଶିକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ।

ମହାବୀର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଧର୍ମ ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ମଙ୍ଗଳ। ଧର୍ମ ହେଉଛି ଅହିଂସା, ମଧ୍ୟମତା ଏବଂ ତତ୍ପରତା। ମହାବୀର ଜୀ କୁହନ୍ତି- ‘ଯିଏ ଧାର୍ମିକଙ୍କୁ ନମସ୍କାର କରେ, ଯାହା ସର୍ବଦା ତାଙ୍କ ମନରେ ଧର୍ମ ଥାଏ, ସେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ନମସ୍କାର କରେ।’

ପ୍ରଭୁ ମହାବୀର ତାଙ୍କ ବକ୍ତବ୍ୟରେ ଧର୍ମ, ସତ୍ୟ, ଅହିଂସା, ଏବଂ ଅପାରଗ , କ୍ଷମା ଉପରେ ସର୍ବାଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥିଲେ। ତ୍ୟାଗ ଏବଂ ସଂଯମତା, ପ୍ରେମ ଏବଂ କରୁଣା, ନମ୍ରତା ଏବଂ ଗୁଣ ତାଙ୍କ ବକ୍ତବ୍ୟର ମୂଳ ବିଷୟ ଥିଲା | ଭଗବାନ ମହାବୀର ଚାଟୁର୍ଭିଡି ସଂଗଠନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ। ଭଗବାନ ମହାବୀର ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବୁଲାବୁଲି କରି ନିଜର ପବିତ୍ର ବାର୍ତ୍ତା ବିସ୍ତାର କରିଥିଲେ।

ସେ ବିଶ୍ୱକୁ ପ୍ରଚଳିତ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ। ଏହି ନୀତିଗୁଡିକ ହେଉଛି ସତ୍ୟ, ଅବିଶ୍ୱାସ, ଅସ୍ତି, ଅହିଂସା ଏବଂ କ୍ଷମା | ସେ ତାଙ୍କର କିଛି ବିଶେଷ ଶିକ୍ଷା ମାଧ୍ୟମରେ ବିଶ୍ୱକୁ ସଠିକ୍ ମାର୍ଗ ଦେଖାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲେ | ସେ ତାଙ୍କର ଅନେକ ବକ୍ତବ୍ୟ ସହିତ ଜଗତକୁ ସଠିକ୍ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ |

Spread the love