କଂଗ୍ରେସ CAA ରେ ଲୋକଙ୍କୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରୁଛି : ଜେପି ନାଡା

ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ 2021 : ଆସାମରେ ନାଗରିକତ୍ୱ ସଂଶୋଧନ ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ନକରିବା ଆଭିମୁଖ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ଆରମ୍ଭ କରି ଶନିବାର ଦିନ ବିଜେପି ମୁଖ୍ୟ ଜେପି ନାଡା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ସଂସଦରେ ପାରିତ ହୋଇଥିବା ଆଇନକୁ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରୁଛନ୍ତି। ANI ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ନାଡା କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ବୁଝିପାରୁ ନାହିଁ ଯେଉଁମାନେ ଏହି ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଜ୍ଞାନ କେତେ ସୀମିତ? ସଂସଦରେ ପାରିତ ହୋଇଥିବା ଏକ ଆଇନକୁ ରାଜ୍ୟ ଆଇନ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରିପାରିବ କି? ସେମାନେ ଲୋକଙ୍କୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରୁଛନ୍ତି | ଏହା ମାନସିକ ବିମୁଦ୍ରାକରଣର ପ୍ରଦର୍ଶନ। ”

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କେରଳରେ ନିଜର ଅଭିଭାଷଣ ଆରମ୍ଭ କରି ‘ସମ୍ୱଲମି ସାରନାମ ଆୟାପ୍ପା’ ଜପ କରିବା ସହ ପବିତ୍ର ସ୍ଥାନଗୁଡ଼ିକୁ ‘ଅସ୍ଥିର କରିବା’ ପାଇଁ LDF ଏବଂ UDF କୁ ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି। ସାବରିମାଲା ବିରୋଧ ସମୟରେ ଆୟାପ୍ପା ଭକ୍ତଙ୍କ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇ ସେ ରାଜ୍ୟର LDF ସରକାର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ଅଯୋଧ୍ୟା ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ଫୁଲ ସହିତ ସ୍ୱାଗତ କରାଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ଲାଥୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ବୋଲି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପ୍ରଭୁ ଆୟାପ୍ପା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ନିକଟସ୍ଥ ପୃଥ୍ୱୀ ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ କୋନି ଠାରେ ଏକ ନିର୍ବାଚନ ରାଲିରେ ସାବରିମାଲା ମହିଳା ପ୍ରବେଶ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଥିବା ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “UDF ଏବଂ LDF ଯୁଗ୍ମ ଅଟେ।

ଅନ୍ୟ ଏକ ବିକାଶରେ, ବୋଡୋଲାଣ୍ଡ ପିପୁଲ୍ସ ଫ୍ରଣ୍ଟ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ହାଗ୍ରାମା ମୋହିଲାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତୁରନ୍ତ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ଆସାମ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ 48 ଘଣ୍ଟା ଧରି ଆସାମ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଆସାମ ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ବିଜେପି ନେତା ହିମନ୍ତ ବିଶ୍ୱ ସର୍ମାଙ୍କୁ ବାରଣ କରିଥିଲେ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ତାମିଲନାଡୁରେ ଡିଏମକେ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କ ଉପରେ ଘୋର ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅପମାନିତ କରୁଥିବା କହିଥିଲେ ଏବଂ ଏନଡିଏ ଯୋଜନା ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇଥିଲା। ମଦୁରାଇରେ ଏକ ରାଲିକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ମୋଦୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇ ଦଳର କ agenda ଣସି ଏଜେଣ୍ଡା ନାହିଁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଶାସନ ଅଧୀନରେ ରାଜ୍ୟର ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେବ।

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ସୀତାଲୁଚିରେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ବଙ୍ଗଳାରେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବ ତେବେ ବିକାଶ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରାଥମିକତା ହେବ। ଟିଏମସି ସୁପ୍ରିମୋଙ୍କୁ ଖଣ୍ଡନ କରି ଶାହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ “3T ମଡେଲରେ ସରକାର ଚଳାଉଛନ୍ତି – ତନାସାହି (ଚୋରାଚାଲାଣ), ତନାସାହି (ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସନ), ତୁଷ୍ଟିକରନ୍ (ଆପତ୍ତି), ଯେତେବେଳେ ମୋଦୀ ଜୀ ଏହାକୁ 3V ମଡେଲରେ ଚଳାଉଛନ୍ତି – ବିକାଶ, ବିଶ୍ୱ, ଭ୍ୟାପର। ”

Spread the love