ବିଜେପି ବଙ୍ଗଳାରେ ‘ମମତାଙ୍କ ପରି ଲୋକପ୍ରିୟ’ ମୋଦୀଙ୍କ ଅଡିଓ ରିଲିଜ୍ କରିଛି |

ବିଜେପି ବଙ୍ଗଳାରେ ‘ମମତାଙ୍କ ପରି ଲୋକପ୍ରିୟ’ ମୋଦୀଙ୍କ ଅଡିଓ ରିଲିଜ୍ କରିଛି |

 

ବଙ୍ଗଳାରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ବହୁତ ଲୋକପ୍ରିୟ। ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ପରି ସେ ବଙ୍ଗଳାରେ ଲୋକପ୍ରିୟ। ତ୍ରିନାଥ କଂଗ୍ରେସ ଭୋଟର ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର ଏହା ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି। ଏକାଧିକ ଅଡିଓ ଟେପ୍ ପ୍ରକାଶ କରି ବିଜେପି ଏହା ଦାବି କରିଛି (ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଟାଇମ୍ସ ବଙ୍ଗଳା ସତ୍ୟତା ଯାଞ୍ଚ କରି ନାହିଁ)।

 

ଶନିବାର ସକାଳେ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ମାତ୍ର 17 ମିନିଟ ପରେ ବିଜେପିର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଆଇଟି ସେଲର ମୁଖ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ସହ-ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଅମିତ ମାଲବିଆ ଟ୍ୱିଟରରେ ଏକାଧିକ ଅଡିଓ ଟେପ୍ (ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଟାଇମ୍ସ ବଙ୍ଗଳା ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇ ନାହିଁ) ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରି ଏକ ଅଡିଓ ଟେପ୍ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳେ, ବେଙ୍ଗଲରେ ମୋଦୀ କାହିଁକି ଲୋକପ୍ରିୟ? ଅନ୍ୟ ଜଣେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଅର୍ଥନୀତିର ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପବନ ଅଛି କି?

 

ସେହି ଯୁଗଳ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ପ୍ରଶାନ୍ତ (ବିଜେପିର ଦାବି) କହିଛନ୍ତି, ‘ସାରା ଦେଶରେ ମୋଦୀଙ୍କ ଚିତ୍ର ତିଆରି କରାଯାଇଛି। ସଂଖ୍ୟା ଭିନ୍ନ ହୋଇପାରେ | କିନ୍ତୁ 10 ପ୍ରତିଶତ, 20 ପ୍ରତିଶତ, 25 ପ୍ରତିଶତ – ଏପରି କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ମୋଦିରେ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଦେଖନ୍ତି | ଏହା ଠିକ କି ଭୁଲ ତାହା ବିତର୍କର ବିଷୟ | ବିଶେଷକରି ଏଠାରେ ହିନ୍ଦୀ ବକ୍ତାମାନେ (ବଙ୍ଗଳାରେ) ମୋଦୀଙ୍କ ସମର୍ଥନର ମୂଳଦୁଆ ଅଟନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ବିରୋଧରେ ନୁହେଁ, ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅନୁଷ୍ଠାନ ବିରୋଧୀ ପବନ ଅଛି। ଏବଂ ମୋଦୀ ଏଠାରେ ଲୋକପ୍ରିୟ, ବହୁଳ ଭାବରେ ଲୋକପ୍ରିୟ | ଯଦି ଆମେ ନେତାମାନଙ୍କୁ ସର୍ଭେ କରୁ, ମୋଦୀ ଏବଂ ମମତା ସମାନ ଭାବରେ ଲୋକପ୍ରିୟ | ଯାହା ଏକ ବଡ ଡିଲ୍ | ମୋଦୀ ବହୁତ ଲୋକପ୍ରିୟ।

 

ମୋଦୀ କାହିଁକି ଲୋକପ୍ରିୟ ଏବଂ ମୋଦୀଙ୍କ ସାଧାରଣ ସଭାରେ ଜନତା କାହିଁକି ଉନ୍ନତି କରୁଛନ୍ତି ତାହା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶାନ୍ତ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ବଙ୍ଗଳା ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଜେପିର ସ୍ୱାଦ ପାଇନାହିଁ। ତାହା ଏକ କାରକ | ଯେଉଁମାନେ ଏହାକୁ 30-35 ବର୍ଷ ଧରି ଦେଖିନାହାଁନ୍ତି ସେମାନେ ଭାବନ୍ତି ଯେ ବିଜେପି ହେଉଛି ଏକ ଦଳ ଯାହା କିଛି କରିବ ଯାହା ଆମେ ପୂର୍ବରୁ ଦେଖି ନ ଥିଲୁ | ତେଣୁ ସେହି ଲଡୁ ଖାଇଲେ ନାହିଁ – ତାହା ହେଉଛି ଜିନିଷ | ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଦେଖିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ସେମାନେ ବୁଝିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି | ତାହା ହେଉଛି କାରକ | ‘ସେହି ବିବୃତ୍ତି ପରେ ଅଡିଓରେ ସାମାନ୍ୟ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥିଲା (ବୋଧହୁଏ ସମ୍ପାଦନା ପାଇଁ, ବିଜେପି ଦ୍ୱାରା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇନାହିଁ)। ଏହା ପରେ ପି.କେ. ମୋଦୀ ଲୋକପ୍ରିୟ, ଏଥିରେ କୌଣସି ମତଭେଦ ନାହିଁ। ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ କ୍ରୋଧ ଅଛି, ତାହା ହେଉଛି ଏକ କାରଣ | ପୋଲାରାଇଜେସନ୍ ଅଛି, ତାହା ହେଉଛି ଏକ କାରଣ | ଏବଂ ମୋଦୀଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟତା |

 

ନିର୍ବାଚନ ଦିନ ବିଜେପି ସେହି ‘ସ୍ୱୀକାରୋକ୍ତି’ ସହିତ ଚୁପଚାପ୍ ବସିନାହିଁ। ଚୁଞ୍ଚୁରା ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଲକେଟ୍ ଚାଟାର୍ଜୀ କହିଛନ୍ତି, ‘ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର ମଧ୍ୟ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ମୋଦୀଜୀ ସର୍ବୋତ୍ତମ। ତାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ସୋନାର ବଙ୍ଗଳା ଗଠନ ହେବ। କିନ୍ତୁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ବୋକା ବନାଇବା ପାଇଁ ସେ ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ହାତ ମିଳାଇଛନ୍ତି।

 

ତେବେ ଅଶ୍ୱ କ୍ଲିପ୍‌ର ସତ୍ୟତା ଉପରେ ପ୍ରଶାନ୍ତ ନିଜେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇନାହାଁନ୍ତି। ସେ ANI କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋର ନିଜ ନେତାଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ମୋ କ୍ଲବ ହାଉସ ଚାଟକୁ ଅଧିକ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହ ନେଇଥିବାରୁ ମୁଁ ଖୁସି ଅଟେ। ବାର୍ତ୍ତାଳାପର ଏକ ଅଂଶ ପ୍ରକାଶନ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ମୁଁ ପୁରା ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି |

Spread the love