ଭାରତ ଓ ଭାରତ ବାହାରେ କେଉଁ କେଉଁ ଜାଗାରେ ପାଳନ ହୁଏ ରକ୍ଷା ବନ୍ଧନ ପର୍ବ ?

ପିଲାମାନେ ରାଖୀଙ୍କୁ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ବାନ୍ଧି ରଖିଛନ୍ତି।
ନେପାଳର ପାହାଡ଼ିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ, ବ୍ରାହ୍ମଣ ଏବଂ ଆଞ୍ଚଳିକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟରେ, ରାଧା ବୃନ୍ଦାବନ ଗୁରୁ ଏବଂ ଭାଗିନିଆଙ୍କ ହାତରେ ବନ୍ଧା ହୋଇଛି। କିନ୍ତୁ ଦକ୍ଷିଣ ସୀମାରେ ରହୁଥିବା ଭାରତୀୟ ମୂଳ ନେପାଳୀ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପରି ଭଉଣୀକୁ ରାଖୀ ବାନ୍ଧନ୍ତି।

ଏହି ଦିନ ଭଉଣୀମାନେ ନିଜ ଭାଇର ଡାହାଣ ହାତରେ ରାଖୀ ବାନ୍ଧି କପାଳରେ ତିଲକ ଲଗାଇ ତାଙ୍କ ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତି | ଏହାର ପ୍ରତିବଦଳରେ ଭାଇ ସେମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାକୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରିଛନ୍ତି। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ରାକ୍ଷୀର ରଙ୍ଗୀନ ସୂତା ଭାଇ ଓ ଭଉଣୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରେମ ବନ୍ଧନକୁ ସୁଦୃଢ କରିଥାଏ | ଭାଇ ଓ ଭଉଣୀମାନେ ପରସ୍ପରକୁ ମିଠା ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ସୁଖ ଏବଂ ଦୁଃଖରେ ଏକାଠି ରହିବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତି | ଏହା ଏପରି ଏକ ପବିତ୍ର ପର୍ବ ଯାହା ଭାଇ ଏବଂ ଭଉଣୀର ପବିତ୍ର ସମ୍ପର୍କକୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମ୍ମାନ ଏବଂ ସମ୍ମାନ ଦେଇଥାଏ |

ପ୍ରକୃତ ଭାଇ ଓ ଭଉଣୀମାନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନେକ ଭାବପ୍ରବଣ ସମ୍ପର୍କ ମଧ୍ୟ ଏହି ପର୍ବ ସହିତ ଜଡିତ, ଯାହା ଧର୍ମ, ଜାତି ଏବଂ ଦେଶର ସୀମା ବାହାରେ | ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ତଥା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବାସଭବନରେ ରାକ୍ଷସଭାନ୍ ପର୍ବ ମଧ୍ୟ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଯେଉଁଠାରେ ଛୋଟ ପିଲାମାନେ ଯାଇ ରାଖୀ ବାନ୍ଧନ୍ତି | ଏହି କାରଣରୁ କେବଳ ଭଉଣୀ-ଭାଇଙ୍କୁ ନୁହେଁ ଅନ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ରାଧା (କିମ୍ବା ରାଖୀ) ବାନ୍ଧିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି | ଗୁରୁ ରାକ୍ଷସକୁ ଶିଷ୍ୟ ସହିତ ଏବଂ ଶିଷ୍ୟ ଗୁରୁଙ୍କ ସହିତ ବାନ୍ଧି ରଖନ୍ତି | ଭାରତରେ ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ, ଯେତେବେଳେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଶିକ୍ଷା ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ ଗୁରୁକୁଲ ଛାଡି ଚାଲିଆସୁଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବା ପାଇଁ ରାକ୍ଷସୂତ୍ରଙ୍କୁ ଆଚାର୍ଯ୍ୟରେ ବାନ୍ଧି ରଖିଥିଲେ, ଏବଂ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ରାକ୍ଷସୂତ୍ରଙ୍କୁ ନିଜ ଛାତ୍ରଙ୍କ ସହିତ ବାନ୍ଧି ରଖିଥିଲେ। ଭବିଷ୍ୟତ ଜୀବନରେ ସେ ଏହାକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ ଯାହା ଦ୍ he ାରା ସେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ସମ୍ମାନ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସଫଳ ହେବେ। ଏହି ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ, ଆଜି ବି କ any ଣସି ଧାର୍ମିକ ରୀତିନୀତି ପୂର୍ବରୁ ପୁରୋହିତ ରାକ୍ଷସୂତ୍ରକୁ ହୋଷ୍ଟ ଏବଂ ହୋଷ୍ଟକୁ ପୁରୋହିତଙ୍କ ସହ ବାନ୍ଧି ରଖିଥିଲେ। ଏହିପରି, ଉଭୟ ପରସ୍ପରର ସମ୍ମାନ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ପରସ୍ପରକୁ ନିଜ ବନ୍ଧନରେ ବାନ୍ଧି ରଖନ୍ତି |

ରାକ୍ଷସଭାନ୍ ପର୍ବ ସାମାଜିକ ଏବଂ ପାରିବାରିକ ଏକତା ବା ଏକତାର ସାଂସ୍କୃତିକ ମାପ ଅଟେ | ବିବାହ ପରେ ଭଉଣୀ ଏକ ଭିନ୍ନ ଘରକୁ ଚାଲିଯାଏ | ଏହି ବାହାନା ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତିବର୍ଷ କେବଳ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ନୁହଁନ୍ତି ଦୂର ସମ୍ପର୍କର ଭାଇମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଘରକୁ ଯାଇ ରାଖୀ ବାନ୍ଧନ୍ତି ଏବଂ ଏହିପରି ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କର ସମ୍ପର୍କକୁ ନବୀକରଣ କରନ୍ତି | ଦୁଇଟି ପରିବାର ଏବଂ ପରିବାରର ପାରସ୍ପରିକ ରାଶି (ମିଲାନ୍) ଅଛି | ଏହି ପର୍ବ ସମାଜର ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟରେ ଏକତା ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଏହିପରି ଭାଙ୍ଗିଯାଇଥିବା ଲିଙ୍କକୁ ପୁନର୍ବାର ଉଜ୍ଜୀବିତ କରାଯାଇପାରିବ |

ଘେଭର୍, ଶାକରପେରେ, ନମକପେର ଏବଂ ଗୁଗନି ପରି ରାକ୍ଷବନ୍ଦନ ଅବସରରେ କିଛି ବିଶେଷ ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥାଏ | ଘେଭର୍ ସାୱାନର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କନଫେରେନାରୀ, ଏହା କେବଳ କନଫେରେନ୍ସର୍ ଦ୍ୱାରା ତିଆରି ହୋଇଥାଏ ଯେତେବେଳେ ଶାକରପେର୍ ଏବଂ ନାମକପେର୍ ସାଧାରଣତ home ଘରେ ତିଆରି ହୋଇଥାଏ | କଳା ଗ୍ରାମକୁ ଫୁଟାଯାଇ ଗୁଗନି ତିଆରି କରିବାକୁ ଘାଣ୍ଟାଯାଏ | ଏହାକୁ ପୁରି ଏବଂ କଦଳୀ ସହିତ ଖାଆନ୍ତୁ | ହାଲୱା ଏବଂ ଖେର ମଧ୍ୟ ଏହି ପର୍ବର ଲୋକପ୍ରିୟ ଖାଦ୍ୟ ଅଟେ |

Spread the love