ବଙ୍ଗଳାର ଡୋମଜୁର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ: ପୂର୍ବତନ ଟିଏମସି ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜୀବ ବାନାର୍ଜୀ ରାଜନ political ତିକ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଲୁଚୁଛି |

ପୂର୍ବତନ ତ୍ରିନାମୁଲ କଂଗ୍ରେସ ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜୀବ ବାନାର୍ଜୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଜେପି ସହିତ ହାୱଡା ଜିଲ୍ଲାର ଡୋମଜୁର ଲୋକଙ୍କୁ ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ସେ ହୁଏତ ତାଙ୍କ ଦଳର ଜର୍ସି ରଙ୍ଗ ବଦଳାଇଥିବେ, କିନ୍ତୁ ସେ ସମାନ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଟନ୍ତି।

ଜାନୁଆରୀରେ ସାଫ୍ରନ୍ କ୍ୟାମ୍ପକୁ ଯିବା ପରେ ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ପୂର୍ଣ୍ଣର ନିର୍ବାଚନ ଲଢିକିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ବାନାର୍ଜୀ କେବଳ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଟିଏମସି ବାର୍ତ୍ତା ବିରୋଧରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଦଳ ଅଧିକ ଥିଲା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ରାଜନେତା ଅପେକ୍ଷା |

ସହରାଞ୍ଚଳ କ୍ଲଷ୍ଟର ଏବଂ ଗ୍ରାମୀଣ ଆକ୍ରମଣ ନେଇ ଗଠିତ ଡୋମଜୁର ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ପାରମ୍ପାରିକ ଭାବରେ 1977 ରୁ 2006 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସିପିଆଇ (M) ସହିତ ଏକ ବାମପନ୍ଥୀ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ସେଣ୍ଟ୍ରିଷ୍ଟ ଟିଏମସି ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣପନ୍ଥୀ ବିଜେପି ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧର ସାକ୍ଷୀ ହେବାକୁ ଯାଉଛି |

ଟିଏମସି ଟିକେଟରେ ଦୁଇଥର ଏହି ଆସନ ଜିତିଥିବା ପୂର୍ବତନ ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଗତ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ ହେବାର ଟ୍ରାକ୍ ରେକର୍ଡରେ ପ୍ରଚାର କରୁଛନ୍ତି।

2011 ମସିହାରେ ସିପିଆଇ (ଏମ୍) ର ମହନ୍ତ ଚାଟାର୍ଜୀଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ 24,000 ଭୋଟରେ ପରାସ୍ତ କରି ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏହି ଆସନ ଜିତିଥିବା ବାନାର୍ଜୀ, ଗତ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ 67% ଭୋଟ୍ ସହ ନିଜର ବିଜୟ ମାର୍ଜିନକୁ 1 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲେ।

ଟିଏମସି ଶାସନ କାଳରେ ମାନବିକ ଅଧିକାରର ଉଲ୍ଲଂଘନର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଏକ ଫୋରମ୍ ‘ଆକ୍ରାନ୍ତ ଆମ୍ରା’ (ଆମେ ପୀଡିତା) 2016 ମସିହାରେ ଏହି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ସବୁଜ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ତପନ ଦତ୍ତଙ୍କ ପତ୍ନୀ ପ୍ରତୀମା ଦତ୍ତଙ୍କୁ ଫିଲ୍ଡିଂ କରିଥିଲେ। ବିଜେପି ଆସିଥିବା ବେଳେ ଦୂର ଦ୍ୱିତୀୟରେ |

Spread the love