୨ଦିନ ପାଇଁ ଲଦାଖ ଗସ୍ତରେ ଯିବେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ |

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ରବିବାର ଲଦାଖ ଏବଂ ଏଲଏସି ଗସ୍ତ କରିବେ । ତାଙ୍କର ଏହି ଗସ୍ତ ଦୁଇ ଦିନ ପାଇଁ ହେବ । ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଏଲଏସିରେ ସେନାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ପ୍ରସ୍ତୁତିର ସମୀକ୍ଷା ନେବେ । ସେ LAC ନିକଟରେ କିଛି ରାସ୍ତା ମଧ୍ୟ ଉଦଘାଟନ କରିବେ ।

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂଙ୍କ ସହ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଜନ ଏମ ଏମ ନରାଭନେ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ । ସେ ମଧ୍ୟ ଫରୱାର୍ଡ ଲାଇନକୁ ଯାଇ ସେନାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଉପରେ ନଜର ରଖିବେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ସୀମା ରୋଡ୍ ସଂଗଠନର ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକର ମଧ୍ୟ ଯତ୍ନ ନେବେ । ସୂଚନା ଥାଉକି ଯେ ପ୍ରାୟ ଏକ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଯାଇଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ସେ ଦେଶ ପାଇଁ ୧୨ ଟି ରାସ୍ତା ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରଣନୀତିକ ରାସ୍ତା କେବଳ ସଂଯୋଗକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବ ନାହିଁ, ବରଂ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୀମା ନିକଟରେ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀର ଦ୍ରୁତ ଗତି ମଧ୍ୟ ସକ୍ଷମ କରିବ ।

ଗତ ବର୍ଷଠାରୁ ଲଦାଖରେ ଥିବା LAC ଉପରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ଜାରି ରହିଛି । ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ହ୍ରଦର ଉତ୍ତର ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ କୂଳରେ ଉଭୟ ଦେଶର ସୈନ୍ୟମାନେ ପଛକୁ ଫେରିଛନ୍ତି, ତଥାପି ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରୁ LAC ଉପରେ ୫୦-୬୦ ହଜାର ସୈନିକ ମୁତୟନ ହୋଇଛନ୍ତି । LAC ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭିତ୍ତିଭୂମିରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ଭାରତ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି ।

ତିନିମାସ ପୂର୍ବେ ସରକାର ସଂସଦକୁ ଦେଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରାୟ ୧୪,୦୭୧ କିଲୋମିଟର ରାସ୍ତା କାମ ଚାଲିଛି । ଏଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ଅଛି । ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ୨୪ ଟି, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ୭ଟି ଏବଂ ସିକ୍କିମରେ ୨୧ ଟି ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି ।

Spread the love