ଶୁଭେନ୍ଦୁ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ଯାତ୍ରା |

ଶୁଭେନ୍ଦୁ ଅଧିକାରୀ

୧୫ ଡ଼ିସେମ୍ବର ୧୯୭୦ ରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ପୁରବା ମେଦିନୀପୁର ଜିଲ୍ଲାର କରକୁଲି ଠାରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ | ତାଙ୍କ ପିତା ସିସିର ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ମାତା ଗାୟତ୍ରୀ ଅଧିକାରୀ | ସେ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ରାଜନେତା | ସେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ପରିବହନ, ଜଳସେଚନ ଏବଂ ଜଳ ସମ୍ପଦ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ। ସେ ତମ୍ଲୁକରୁ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବରେ୧୫ ତମ ଲୋକସଭା ଏବଂ ୧୬ତମ ଲୋକସଭା (୨୦୧୪-୨୦୧୬) ର ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ।

ଯେତେବେଳେ ଏକ ରାସାୟନିକ କେନ୍ଦ୍ର ପାଇଁ ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣର ଗୁଜବ ଏକ ଆନ୍ଦୋଳନ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା, ସେତେବେଳେ ସେ ଭୁମି ଉତ୍ଛେଦ ପ୍ରତିରୋଧ କମିଟି ଅଧୀନରେ ନନ୍ଦିଗ୍ରାମର ଲୋକଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଭାବରେ ମାନ୍ୟତା ପାଇଥିଲେ | ସୁଭେନ୍ଦୁ ଅଧିକାରୀ କନଟାଇର ବିଧାନସଭା ର ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ। ସୁଭେନ୍ଦୁ ସିପିଆଇ (ଏମ୍) ର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ସେଥଙ୍କୁ ୧,୭୨,୯୫୮ ଭୋଟ୍ ବ୍ୟବଧାନରେ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ ।

ସେ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରାଥମିକ ସଦସ୍ୟତାରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ |୧୯୯୫ ରେ ସେ କଣ୍ଟାଇ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟିରେ ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ କଂଗ୍ରେସରୁ କାଉନସିଲର ଭାବରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ | ୨୦୦୬ ରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚିତ, କଣ୍ଟି ଡାକସିନ୍ (ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ) ରୁଏଆଇଟିସି ର ସଦସ୍ୟ ଭାବରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ | ୨୦୦୯ ରେ ତାମଲୁକ (ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ) ରୁ ଲୋକସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଏଆଇଟିସି ର ସଦସ୍ୟ (ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ) ହୋଇଥିଲେ | ୨୦୧୬ ରେ ଏଆଇଟିସି ର ସଦସ୍ୟ ନନ୍ଦିଗ୍ରାମ (ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ) ରୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଦ୍ୟା ସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ | ୧୯ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୦ ରେ, ସେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

Spread the love