ପିପୁଲ୍ସ ପଲ୍ସ ଆଗାମୀ ବଙ୍ଗଳା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ବ୍ୟାପକ ସର୍ଭେ ପ୍ରକାଶ କରିଛି।

ପିପୁଲ୍ସ ପଲ୍ସ ଆଗାମୀ ବଙ୍ଗଳା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ବ୍ୟାପକ ସର୍ଭେ ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଦଳ ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ସେମାନଙ୍କର ସର୍ଭେ ଶେଷ କରିଥିଲେ। ଆଗାମୀ ବଙ୍ଗଳା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଏହା ସେମାନଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ଭେ ଥିଲା। ଟିଏମସି ତୁଳନାରେ ଦଳ ବିଜେପିକୁ ଏକ ବଡ଼ ଧାର ଦେଇଛି। ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ ବିଜେପି ପ୍ରାୟ ୧୬୦ ଟି ଆସନ ଜିତିପାରେ ଏବଂ ଟିଏମସି ୭୦ ଟି ଆସନକୁ ହ୍ରାସ ପାଇପାରେ। ଆଇଏନସି + ବାମପନ୍ଥୀ ଦଳ ଆଗାମୀ ବଙ୍ଗଳା ନିର୍ବାଚନରେ ମାତ୍ର ୧୨ ଟି ଆସନ ଜିତିବାରେ ସଫଳ ହୋଇପାରେ | ଏବିପି ନ୍ୟୁଜ୍ ସିଏନ୍ଏକ୍ସ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ନୂତନ ବେଙ୍ଗଲ ନିର୍ବାଚନ ମତାମତ ସର୍ଭେରେ ଟିଏମସି ୧୫୯ ଟି ଆସନ, ବିଜେପି ୧୦୭ ଏବଂ ବାମ କଂଗ୍ରେସ ସହଯୋଗୀ ଦଳ ୨୭ ଟି ଆସନ ଦେଇଛି। ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ସର୍ଭେର ସାରାଂଶ ଏଠାରେ ଅଛି | ଏବିପି ଆନନ୍ଦ ଭି ଭୋଟର ୨୭ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୧ ରେ ନିଜର ମତଦାନ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ ଟିଏମସି ୧୪୮-୧୬୪ ସିଟ୍ ପାଇବ, ବିଜେପି ୯୨-୧୦୮ ସିଟ୍ ପାଇବ ଏବଂ ବାମ କଂଗ୍ରେସ ଏକତା ୩୧-୩୯ ସିଟ୍ ପାଇପାରିବ। ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ ଟିଏମସିର ଭୋଟ୍ ଅଂଶ ପ୍ରାୟ ୪୩%, ବିଜେପି ୩୮% ଏବଂ ଆଇଏନସି + ବାମ ୧୩% ହେବ | ପ୍ରିୟୋ ବନ୍ଧୁ ମିଡିଆ ଉଭୟ ୨୦୧୬ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ଲୋକସଭା ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଥିଲେ। ୨୦୨୧ ବେଙ୍ଗଲ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ, ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସଂସ୍ଥା ବିଜେପିକୁ ୧୭୦ ଟି, ଟିଏମସି ୯୦ ଆଇଏନସି +ଏବଂ ବାମପନ୍ଥୀ ୩୧ ଟି ଆସନ ଦେଇଥିଲା | ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୧ ପାଇଁ ପ୍ରକାଶିତ ସର୍ବଶେଷ ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରିୟୋ ବାନ୍ଧୁ ବିଜେପିକୁ ୧୮୫ ଟି ଆସନ ଦିଅନ୍ତି, ଯାହା ନଭେମ୍ବର ମାସରୁ ୧୫ ଟି ଆସନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ | ଟିଏମସି ପାଇଁ ନଭେମ୍ବରରୁ ୮ ଟି ସିଟ୍ ହ୍ରାସ ହୋଇଥିବାବେଳେ ବାମ ଆଇଏନସି + ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ପାଇଁ ୨୪ ଟି ସିଟ୍ ଦିଆଯାଇଛି। ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ସିଟ୍ ସ୍ତରରେ ଫଳାଫଳ ଆକଳନ କରିବାକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ନିୟମିତ ଭାବେ କରାଯାଉଥିବା କ୍ରାଉଦ୍ବିସ୍ଦୋମ ୩୬୦ ସର୍ବେକ୍ଷଣ | ବିହାରରେ, ଆମର ଆସନ ସ୍ତରର ସଠିକତା ପ୍ରାୟ ୭୦% ଥିଲା | ଆଗାମୀ ବଙ୍ଗଳା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଆମର ସର୍ଭେ ପୂର୍ବାନୁମାନ ବିଜେପି ସପକ୍ଷରେ ଅଛି। ସଦ୍ୟତମ ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ ବିଜେପି ୧୪୦ ଟି ସିଟ୍ ଜିତିପାରେ ଏବଂ ଟିଏମସି ୧୩୪ ଟି ସିଟ୍ ଜିତିପାରେ। କଂଗ୍ରେସ ବାମପନ୍ଥୀ ଦଳ ୧୩ ଟି ଆସନ ଜିତିପାରେ |

Spread the love