ଆପଣ ଜାଣନ୍ତିକି ପୋଲିସ ମାନେ କାହିଁକି ମାଟିଆ ରଙ୍ଗର ୟୁନିଫର୍ମ ପିନ୍ଧନ୍ତି ?

ସାଧାରଣତଃ ପୋଲିସର ନାମ ଶୁଣିବା ମାତ୍ରେ ଆମ ମନରେ ପ୍ରଥମ ଚିତ୍ର ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥାଏ ସେଇ ମାଟିଆ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ | ପୋଲିସ ମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ପୋଲିସ୍ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଏହି ରଙ୍ଗକୁ ସେମାନଙ୍କର ୟୁନିଫର୍ମ ଭାବରେ ଧାରଣ କରିଥାନ୍ତି | ପୋଲିସକୁ ମାଟିଆ ରଙ୍ଗରେ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି। ଆପଣ କେବେ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି କି ପୋଲିସ୍ ୟୁନିଫର୍ମର ରଙ୍ଗ କାହିଁକି ମାଟିଆ? ଯଦି ଆପଣ ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

 

 


ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରଶାସନ ବିଭାଗର ନିଜସ୍ୱ ନୀତି, ନିୟମ ରହିଥାଏ ଯାହା କୁ ଅନୁସରଣ କରି ସେମାନେ ନିଜ ନିଜର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି | ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ପୋଲିସ ବିଭାଗ ହେଉଛି ପ୍ରଶାସନର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ | ଏହା ଆମ ଦେଶର ସେନା ଏବଂ ପୋଲିସ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆମେ ରାତିରେ ଶାନ୍ତିରେ ଶୋଇପାରୁ | ସାଧାରଣ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପର୍ବ ଏବଂ ଛୁଟିଦିନରେ ଛୁଟି ଥାଏ କିନ୍ତୁ ପୋଲିସଙ୍କର ନୁହେଁ |

ପୋଲିସ ବିଭାଗରେ ମାଟିଆ ରଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ବଦଳାଯାଇଥାଏ | ଉଚ୍ଚ ପଦବୀର ଅଧିକାରୀଙ୍କର ସାମାନ୍ୟ ଗାଢ ମାଟିଆ ରଙ୍ଗ ଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ପୋଲିସ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସାମାନ୍ୟ ହାଲୁକା ଖାକି ରଙ୍ଗ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ସାମଗ୍ରିକ ରଙ୍ଗ ମାଟିଆ ରଙ୍ଗ (ଖାକି) |

ବ୍ରିଟିଶ ସମୟରେ ପୋଲିସ ଧଳା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧୁଥିଲେ :

ବ୍ରିଟିଶ ଯୁଗରୁ ମାଟିଆ ରଙ୍ଗ ପ୍ରଚଳିତ ଥିଲା | ବ୍ରିଟିଶ ଯୁଗରେ ଯେତେବେଳେ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ଗଠନ ହେଲା, ସେତେବେଳେ ପୋଲିସମାନେ ଧଳା ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧୁଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ବିଳମ୍ବ ଡ୍ୟୁଟି ହେତୁ ଏହା ଶୀଘ୍ର ଅପରିଷ୍କାର ହୋଇ ଯାଉଥିଲା | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀମାନେ ବହୁତ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରୁଥିଲେ | ଦ୍ୱିତୀୟ କଥା ହେଉଛି ୟୁନିଫର୍ମ ଯାହା ସେମାନଙ୍କର ପରିଚୟ, ସମାନର ବିଶୃଙ୍ଖଳା ମଧ୍ୟ ଅନୁଶାସନ ଏବଂ ଲଜ୍ଜାର ଅଧୀନରେ ଅଛି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ବିଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ଲୁଚାଇବା ପାଇଁ ପୋଲିସ ବିଭିନ୍ନ ରଙ୍ଗରେ ୟୁନିଫର୍ମ ରଙ୍ଗ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା।

ବିଭିନ୍ନ ରଙ୍ଗ ହେତୁ ସମସ୍ତ ପୋଲିସର ୟୁନିଫର୍ମ ରଙ୍ଗୀନ ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କଲା | ଫଳସ୍ୱରୂପ, ପୋଲିସ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ୟୁନିଫର୍ମ ସମାନ ସ୍ଥାନରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଭାବରେ ଦେଖାଗଲା | ଏହି ସମସ୍ୟା କୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀମାନେ ମାଟିଆ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ।

ଯେତେବେଳେ ସମସ୍ତ ପୋଲିସ୍ ସେମାନଙ୍କ ୟୁନିଫର୍ମର ରଙ୍ଗକୁ ମାଟିଆ ରଙ୍ଗରେ ରଙ୍ଗ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କଲେ, ବିଭାଗ ୧୮୪୭ ମସିହାରେ ପୋଲିସ ପାଇଁ ମାଟିଆ ରଙ୍ଗ ଅଫିସିଆଲି କରଯାଇଥିଲା । ୧୮୪୭ ମସିହାରେ, ମାଟିଆ ୟୁନିଫର୍ମ ପ୍ରସ୍ତାବ ସାର୍ ହ୍ୟାରି ଲୁମ୍ସଡେନ୍ ଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲା। ସାର୍ ହ୍ୟାରି ଲମ୍ସଡେନ୍ ସାର୍ ହେନେରୀ ଲରେନ୍ସଙ୍କ କର୍ପସ୍ ଅଫ୍ ଗାଇଡ୍ସରେ ଜଣେ କମାଣ୍ଡର ଥିଲେ | ଏହି ଫୋର୍ସର ସୈନିକମାନେ କେବଳ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସର ପୋଷାକରେ ଡ୍ୟୁଟି କରୁଥିଲେ। ସାର୍ ହ୍ୟାରି ସାର୍ ହ୍ୟାରି ଲମ୍ସଡେନ୍ ଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବ ପୁନର୍ବାର ମାଟିଆ ପୋଲିସ୍ ୟୁନିଫର୍ମ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କଲେ | ସେବେଠାରୁ ପୋଲିସ ବିଭାଗରେ କେବଳ ମାଟିଆ ୟୁନିଫର୍ମ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି।

କୋଲକାତା ପୋଲିସ୍ ୟୁନିଫର୍ମର ରଙ୍ଗ ଧଳା

ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ କୋଲକାତାରେ ପୋଲିସ୍ ପାଇଁ ୟୁନିଫର୍ମର ରଙ୍ଗ ଧଳା ରହିଛି। ୧୮୪୭ ମସିହାରେ କୋଲକାତା ପୋଲିସ ଦ୍ଵାରା ଲୁମ୍ସଡେନଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରାଯାଇଥିଲା। କୋଲକାତା ପୋଲିସର ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଖାରଜ କରିବାର ଗୋଟିଏ କାରଣ ହେଲା କୋଲକାତା ଏକ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ସହର ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଅଧିକ ଉତ୍ତାପ ଏବଂ ଆର୍ଦ୍ରତା ରହିଛି, ତେଣୁ ଏଠାରେ ଧଳା ରଙ୍ଗ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଭାବରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

ବାସ୍ତବରେ, ଏହା ପଛର କାରଣ ହେଉଛି ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ଧଳା ୟୁନିଫର୍ମ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଥାଏ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଅଧିକ ଉତ୍ତାପ ରୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ | କୋଲକାତା ପୋଲିସ ୟୁନିଫର୍ମର ରଙ୍ଗ ଧଳା ହୋଇଥିବାବେଳେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ପୋଲିସ ମାଟିଆ ୟୁନିଫର୍ମ ପିନ୍ଧିଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମର ଏହି ଲେଖାଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ କମେଣ୍ଟ କରନ୍ତୁ । ଆଗକୁ ଆମ ସହିତ ରହିବା ପାଇଁ ଓ ଏମିତି ସମସ୍ତ ଖବର ଅପଡେଟ ପାଇବା ପାଁଇ ଆମ ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।

Spread the love