ଅଜୟ ମୁଖାର୍ଜୀ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଅଣ-କଂଗ୍ରେସ ସରକାର

୧୯୬୭ ମସିହା ରେ ୨୮୦ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ବିଧାନସଭା ପାଇଁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଅଜୟ ମୁଖାର୍ଜୀ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଅଣ-କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଗଠନ କରିଥିଲେ। ୧୯୬୭ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର କିଛି ସମୟ ପରେ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଫ୍ରଣ୍ଟ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା। ୟୁନାଇଟେଡ୍ ବାମ ଫ୍ରଣ୍ଟ ଏବଂ ପିପୁଲ୍ସ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ବାମପନ୍ଥୀ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟର ଯୋଗଦାନ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ଫେବୃଆରୀ ୨୫, ୧୯୬୭ ରେ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା | ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଫ୍ରଣ୍ଟରେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ବଙ୍ଗଳା କଂଗ୍ରେସ, ଅଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଫରୱାର୍ଡ ବ୍ଲକ୍, କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ମାର୍କ୍ସବାଦୀ) ଭଳି ଦଳ ଗଠିତ ହୋଇଥିଲା। ୧୯୬୭ ନିର୍ବାଚନରେ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଫ୍ରଣ୍ଟ କଂଗ୍ରେସ ସରକାରଙ୍କୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଥିଲା। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ମତଦାନରେ ଗ୍ରାଣ୍ଡ ପୁରୁଣା ଦଳ ୧୨୭ ଟି ସିଟ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ସର୍ବ ବୃହତ ଏକକ ଦଳ ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଫ୍ରଣ୍ଟ ବିଧାନସଭାରେ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ହାସଲ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସିପିଆଇ (ଏମ୍) ୪୩ ଏବଂ ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କ ବଙ୍ଗଳା କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରତ୍ୟେକ ୩୪ ଟି ସିଟ୍ ପାଇଛି। ସିପିଆଇ ୧୬ ଟି ସିଟ୍ ପାଇଥିବାବେଳେ ଅଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଫରୱାର୍ଡ ବ୍ଲକ୍ ୧୩ ଟି ସିଟ ହାସଲ କରି ମୁଖାର୍ଜୀ ରାଜ୍ୟର ସିଏମ୍ ଭାବରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ । ଯଶବନ୍ତ ସିହ୍ନା ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ୨୦୨୧ପୂର୍ବରୁ କୋଲକାତାରେ ଟିଏମସିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ | ଯଦି ଆମେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା, ତେବେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଚାହୁଁଥିବାବେଳେ ବିଜେପି ଟିଏମସି ସରକାରକୁ ହଟାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ନିକଟ ଅତୀତରେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଟିଏମସି ନେତା ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ରାଜ୍ୟରେ ସିପିଆଇ (ଏମ୍) ବାମପନ୍ଥୀ ଫ୍ରଣ୍ଟ ଏବଂ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ସେକ୍ୟୁଲାର୍ ଫ୍ରଣ୍ଟ (ଆଇଏସ୍ଏଫ୍) ସହିତ କଂଗ୍ରେସ ଏକ ମେଣ୍ଟ ଗଠନ କରିଛି।

Spread the love