ଅଗଷ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାଧାରଣ ଟ୍ରେନ୍ ଚାଲିବ ନାହିଁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଦିନକୁ ଦିନ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଭୟଙ୍କର ଭାବରେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଅବଶ୍ୟ ଅନେକ ଇତି ମଧ୍ୟରେ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି। ଅନେକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ହେଉଥିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପ୍ରକାଶ କରୁଛି। ତେବେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କର ମନରେ ଅପରି ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ ଥିବ ସାଧାରଣ ରେଳଯାତ୍ରା କେବେ ଆରମ୍ଭ ହେବ?COVID-୧୯ କାରଣରୁ ପ୍ରାୟ ତିନିମାସ ଧରି ଅଟକି ରହିଥିବା ଟ୍ରେନର କାର୍ଯ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ୱାଭାବିକ ହେବାର ଆଶା କରାଯାଉ ନାହିଁ। କାରଣ ଏପ୍ରିଲ ୧୪ କିମ୍ବା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ଦ୍ୱାରା ବୁକ୍ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ନିୟମିତ ସମୟ ନିର୍ଘଣ୍ଟ ଟ୍ରେନ୍ ଟିକେଟ ବାତିଲ କରାଯାଉଛି। ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫେରସ୍ତ ଦିଆଯିବ। ରେଳବାଇର ନିଷ୍ପତ୍ତିରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ସାଧାରଣ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଟ୍ରେନ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହା କିଛି ସମୟ ନେଇପାରେ।ଟାଇମ୍ସ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସୋମବାର ସମସ୍ତ ଜୋନକୁ ଏକ ସର୍କୁଲାର୍ ଜାରି କରିଛି ଏବଂ ଏପ୍ରିଲ୍ ୧୪ ରେ କିମ୍ବା ପୂର୍ବରୁ ବୁକ୍ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ଟିକେଟ୍ ବାତିଲ୍ କରି ଟିକେଟ୍ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫେରସ୍ତ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ସେଥିପାଇଁ ସାଧାରଣ ଟ୍ରେନ୍ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ସମୟ ଲାଗିବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଛି।ଆଇଆରସିଟିସି ଅନୁଯାୟୀ, ସିଷ୍ଟମରେ ଟ୍ରେନ୍ ବାତିଲ ହେବା ପରେ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫେରସ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏହି ସମୟରେ, ଭାରତୀୟ ରେଳ ତୁରନ୍ତ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ମାର୍ଗରେ ଏହାର ୨୩୦ IRCTC ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଚଳ ଜାରି ରଖିବ।କରୋନା ଜୀବାଣୁ କିମ୍ବା କୋଭିଡ -୧୯ ର ପ୍ରସାରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ନିୟମିତ ଟ୍ରେନ ସେବା ପାଇଁ ୧୫ ଏପ୍ରିଲରୁ ଅଗ୍ରୀମ ସଂରକ୍ଷଣ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛି। ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଲକଡାଉନ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବା ସହିତ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇଇ ସମସ୍ତ ନିୟମିତ ଟ୍ରେନ୍ ସେବା ୨୫ ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ବାତିଲ ହୋଇଛି।ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ୧୨ ମଇରେ, ରେଲୱେ ଆଇଆରସିଟିସି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରି ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ରେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ନିଜ ନିଜ ରାଜ୍ୟକୁ ଆଣିଥିଲା।ଏହାପରେ IRCTC ର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ସେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ସେଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ୩୦ଟି ରାଜଧାନୀ ପରି ଶୀତତାପ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଟ୍ରେନ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଥିଲା।ତା’ପରେ, ଅଣ-ଏସି ସ୍ଲିପର ଟ୍ରେନ୍ ସେବା ସହିତ ଅନ୍ୟ ୨୦୦ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ୧ ଜୁନ୍ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା।

Spread the love

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *